Złe długi bardziej opłaca się sprzedać za granicą
Nie wszystkie firmy biorące udział w transakcjach sprzedaży wierzytelności polskie prawo chroni jednakowo
(...)Straci bank, który sprzeda swoje złe długi innej firmie, czyli tzw. spółce celowej powołanej dla celów sekurytyzacji. Dlaczego? Bo nie będzie mógł zaliczyć straty poniesionej na sprzedaży do kosztów uzyskania przychodów.
(...)Negatywnym skutkiem złego prawa jest przenoszenie części transakcji poza Polskę. Zwłaszcza że w niektórych krajach UE rozwiązania prawne są korzystniejsze niż w Polsce.
Przykładowo w Wielkiej Brytanii strata ze zbycia złych długów jest traktowana jak koszt podatkowy bez względu na to, czy bank sprzeda swoje wierzytelności zwykłej spółce celowej, czy funduszowi.
(...)W efekcie traci nasz budżet. Bo po pierwsze nie powstanie nowy podatnik (spółka celowa), a po drugie - jej przychody nie będą opodatkowane w Polsce.
(...)Sprawę komplikuje fakt, iż niektóre urzędy skarbowe traktują sprzedaż własnych wierzytelności podatnika jako działalność niepodlegającą ustawie o VAT. A skoro tak, to nabywca wierzytelności w transakcji sekurytyzacyjnej powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1 proc. od obrotu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?