Zmiana kodeksu postępowania cywilnego

W dniu 2 lipca 2004 r. przekazano Prezydentowi do podpisania ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Przewidziane zmiany mają na celu usprawnienie zasad postępowania przed sądami cywilnymi.

Zmiany obejmują wyłączenie możliwości orzekania przez sąd o roszczeniach stron z urzędu oraz eliminacji unormowań kształtujących zasadę tzw. prawdy obiektywnej. Ustawa wprowadza bezwzględny obowiązek adwokacki w postępowaniu przed Sądem Najwyższym oraz sądami apelacyjnymi. Wprowadzone zostało wiele zmian w dotychczasowym układzie przepisów kodeksu. Ma to się przyczynić do ułatwienia w jego stosowaniu i wykładni. Rozszerzono zakres stosowania postępowania zabezpieczającego.

Postępowanie Pomocnicze

Porady prawne

Regulacje dotyczące postępowania pomocniczego zakładają taki jego ukształtowanie, aby zapewniało udzielenie natychmiastowej pomocy i tymczasowej ochrony prawnej, po to by całe postępowanie mogło osiągnąć swój cel. Ten typ postępowania ma być dopuszczone we wszystkich rodzajach postępowań cywilnych. Bez względu na tryb ich rozpoznawania oraz późniejszą możliwość wykonania orzeczeń.

Postępowanie zabezpieczające

Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym pozwolą na szybsze zaspokojenie roszczeń wierzycieli, w trybie uproszczonym. Sąd orzekał będzie na podstawie okoliczności uprawdopodobnionych. Orzeczenie będzie natychmiast wykonalne.

Wprowadzona została możliwość wydania wyroku z uznania. Wyrok taki rozstrzygnie o niezaspokojonych roszczeniach ze spraw, w których wydano postanowienie zabezpieczające.

Postępowanie egzekucyjne

Poprzez omawiane zmiany dąży się do usprawnienia postępowania egzekucyjnego. Cel ten ma zostać osiągnięty przez:

  • Zmiany w zakresie podstaw egzekucji
  • Zmianę przepisów umożliwiających wyjawienie majątku dłużna i zdobywanie informacji o tym majątku przez komornika
  • Zmiany dotyczące wszczęcia i przebiegu egzekucji
  • Zmianę systemu środków zaskarżania
  • Zmianę sposobów egzekucji
  • Wprowadzenie uproszczonej egzekucji z nieruchomości oraz egzekucji w drodze sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego
  • Zmianę przepisów o podziale sumy uzyskanej z egzekucji

Źródło

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika