Zmiana ustawy o zawodzie lekarza

Nowelizacja zmienia konsekwentnie nazwę zawodu z dotychczasowego „lekarza stomatologa” na „lekarza dentystę”, nie naruszając prawa wykonywania zawodu na podstawie wcześniej uzyskanych, inaczej zatytułowanych dokumentów.

Projekt nowelizacji uchyla zapis art. 2 ust. 2a określający wymogi posiadania przez lekarzy- członków Unii Europejskiej - kwalifikacji potwierdzonych dyplomami, które uznawane były na podstawie listy zawartej w obwieszczeniu ministra zdrowia. Wszelkie wymagania dotyczące przyznawania tym lekarzom prawa wykonywania zawodu w RP zawarte są w art. 5 i n.

Uchylono przepis dopuszczający uzyskanie prawa wykonywania zawodu przez lekarza, który nie posiada takiego prawa we własnym kraju.

Okręgowa rada lekarska może uznawać dokumenty poświadczające formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty inne niż ustalone w wykazie ministra zdrowia (te poprzez umieszczenie w wykazie są ”automatycznie” uznawane), jeżeli osoba ta posiada zaświadczenie wydane przez odpowiednie władze państwa
członkowskiego Unii Europejskiej potwierdzające, że dyplom lub dokument
poświadczający formalne kwalifikacje został uzyskany w wyniku ukończenia kształcenia zgodnego z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej i jest traktowany przez te władze jako równoważny dyplomom lub dokumentom wymienionym w wykazie.

Projekt określa przesłanki, które brać musi pod uwagę okręgowa rada lekarska, rozpatrując wniosek o przyznanie prawa wykonywania zawodu. Należy do nich kształcenie i zdobyte doświadczenie zawodowe zdobyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz dyplomy i podobne dokumenty uzyskane poza Unią Europejską, które jednak w państwie członkowskim zostały uznane.
Okręgowa rada lekarska miałaby prawo wydawania zaświadczeń stwierdzających, że lekarz lub lekarz dentysta posiada kwalifikacje zgodne z wymaganiami wynikającymi z przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej oraz, że posiadany dyplom ukończenia studiów wyższych odpowiada dokumentom poświadczającym formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty wynikającym z przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej do czasu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii musiałby w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu ukończyć studia medyczne w języku polskim albo wykazać niezbędną znajomość języka polskiego zdanym egzaminem z języka polskiego.

Porady prawne
Uznawanie staży podyplomowych i egzaminów kończących staże odbyte na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej minister do spraw zdrowia uznaje za równoznaczny ze stażem podyplomowym i egzaminem kończącym staż podyplomowy odbytym w kraju, bez konieczności zgodności uznawanych staży z regulacjami polskimi ich dotyczącymi.

Minister właściwy do spraw zdrowia może w drodze rozporządzenia kierując się bieżącą strategią rządu, uznawać pewne dziedziny medycyny za priorytetowe i w ramach środków budżetowych, których jest dysponentem dofinansowywać koszty szkoleń w tych dziedzinach.

W zakresie szkolenia podyplomowego lekarzy, może ono być prowadzone na podstawie zgody, nie jak dotąd zezwolenia okręgowej rady lekarskiej.

Lekarze oraz lekarze dentyści z krajów członkowskich UE mogą posługiwać się tytułami uzyskanymi w toku kształcenia akademickiego, nawet gdy nie pokrywają się one z tytułami zawodowymi. Jeżeli do używania takiego tytułu potrzebne byłoby w Polsce odbycie dodatkowego szkolenia którego lekarz ten nie posiada, okręgowa rada lekarska może określić brzmienie tego tytułu, którym lekarz może się posługiwać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie nad ustawą pracuje Senat


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika