Bankowcy mają kłopoty z dochodzeniem zwrotu kredytów od klientów, którzy wycofali się z zakupów we współpracujących z bankami sklepach. Bankowcy chcą zmian w ustawie o kredycie konsumenckim (DzU z 2001 r. nr 100, poz. 1081 ze zm.). To efekt wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie HSBC Bank Polska (opisywaliśmy go w „Rz” z 15 grudnia 2007 r.). Bank ten rozwija bezgotówkowe kredyty na zakup towarów lub usług od współpracujących z nim sklepów (chodzi np. o sprzęt RTV i AGD). Przy zakupie można za pośrednictwem sklepu zaciągnąć kredyt na sfinansowanie transakcji. Klient bierze towar, ale nie dostaje pieniędzy do ręki, trafiają one z banku, który jest kredytodawcą, na konto sklepu. Sprawa się komplikuje, gdy konsument rezygnuje z kredytu, ale nadal chce kupić towar. Może tak zrobić w ciągu dziesięciu dni od zawarcia umowy kredytu. Wystarczy, że wyśle bankowi oświadczenie, którego wzór dostaje się przy podpisywaniu umowy.
Zwrot towaru w sklepie a kwestia kredytu na ten towar
Powiązane artykuły
Reklamacja obuwia 2025 - Jak skutecznie reklamować buty?
Kompleksowy przewodnik po reklamacji obuwia w 2025 roku. Nowe przepisy, zasady niezgodności towaru z umową, terminy i uprawnienia konsumenta. Dowiedz się jak skutecznie reklamować wadliwe buty.
Gwarancja a rękojmia - różnice i prawa konsumenta w 2025 roku
Poznaj różnice między gwarancją a rękojmią. Aktualne przepisy od 2023 roku - niezgodność towaru z umową, terminy, uprawnienia konsumenta i praktyczne porady.
W Black Friday sprawdź ceny
Przed nami wzmożony okres zakupów. Już dziś długo oczekiwany przez wiele osób Black Friday. Warto w tym czasie dokładnie przyjrzeć się informacjom zawartym na metkach. Od początku roku przedsiębiorcy, (...)
Hipoteka w Polsce - Wszystko o zabezpieczeniu kredytu
Kompletny przewodnik po hipotece w Polsce w 2025 roku. Dowiedz się jak ustanowić hipotekę, jakie są jej rodzaje, koszty i procedury. Praktyczne porady prawne.
Gwarancja a rękojmia
Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia (...)
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca w 2025 roku?
Aktualne przepisy 2025: Które dokumenty kierowca musi mieć przy sobie? Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC - sprawdź co się zmieniło!
Na czym polegają wyłudzenia VAT?
Sprawdź, jak się nie dać wciągnąć w oszustwo podatkowe. Często bowiem, kiedy przestępstwo podatkowe jest wykryte, okazuje się, że zyski z działalności zabrali przestępcy, natomiast (...)
Kiedy reklama jest nieuczciwa?
Definicje czynów nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy podaje ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa reguluje kwestię zapobiegania i zwalczania nieuczciwej (...)
Zażalenie w postępowaniu cywilnym - Kiedy przysługuje? Jak sporządzić? Terminy i procedura 2025
Kompletny przewodnik po zażaleniu w postępowaniu cywilnym. Dowiedz się kiedy przysługuje zażalenie, jak je sporządzić, jakie są terminy i procedura. Aktualne przepisy 2025.