Czy moge ujawnić oraz wprowadzić do ewidencji środków trwałych w trybie art. 22h ust. 1 pkt 4 ustawy (...)

Czy moge ujawnić oraz wprowadzić do ewidencji środków trwałych w trybie art. 22h ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochoodwym od osób fizycznych część domu i budynek warsztatowy? Nie posiadam innego niz testament dokumentu potwierdzający tytuł prawny do tej nieruchomości. Sprawa toczy się jeszcze w Sądzie o nabycie praw spadkowych.

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

p o s t a n a w i a

nie potwierdzić stanowiska zawartego w Pana wniosku

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 03.11.2006r (stempel UPT 13.11.2006r), uzupełnionym w dniu 16.01.2007r zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w dniu 24.11.1978r nabył Pan w drodze spadku m.in. dom mieszkalny, budynek warsztatowy i garaż. Część domu i budynek warsztatowy z garażem są wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nieruchomości te nie były ujęte w ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym we wniosku stawia Pan pytanie czy może Pan je ujawnić oraz wprowadzić do ewidencji środków trwałych w trybie art. 22h ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na udokumentowanie własności tych nieruchomości posiada Pan jedynie testament sporządzony w Państwowym Biurze Notarialnym w dniu 24.11.1978r (kserokopia dołączona do wniosku). Jednocześnie w piśmie z dnia 16.01.2007r, załączonym do wniosku o interpretację, poinformował Pan, iż nie posiada Pan innego, niż testament dokumentu stwierdzającego posiadanie działki i budynków, nie posiada Pan również postanowienia Sądu o nabyciu spadku, gdyż sprawa spadkowa jest w toku.

Zdaniem Pana, jeśli testament jest zawarty w formie aktu notarialnego, to własność nieruchomości jest udokumentowana prawidłowo. A to przesądza o tym, że może Pan, posiadając tytuł prawny do nieruchomości (testament) dokonywać odpisów amortyzacyjnych tej nieruchomości.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, co następuje:

W myśl postanowień art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,- maszyny, urządzenia i środki transportu,- inne przedmiotyo przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Własność lub współwłasność składnika majątkowego jest jednym z warunków, którego spełnienie pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tego składnika. Pojęcia własności i współwłasności uregulowane są odpowiednio w art. 140-194 oraz art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Własność jest prawem majątkowym, którego przedmiotem jest rzecz i które stanowi podstawową formę korzystania z tej rzeczy.

Przy analizie tytułu prawnego do nieruchomości, jakim jest dowód stwierdzający nabycie w drodze spadku, odwołać się należy do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r- kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r, Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Przepis art. 924 kodeksu cywilnego stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 kc spadkodawca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Z art. 926 § 1 kc wynika zaś, że powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Nabycie spadku następuje zatem z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże, aby fakt ten wywoływał skutki prawne konieczne jest postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Bez takiego postanowienia spadkobierca nie jest w stanie udowodnić faktu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości.

Bez postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku można jedynie domniemywać, że dana osoba np. powołana w testamencie, będzie spadkobiercą majątku zmarłego.

W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, iż aby mógł Pan bez żadnych zastrzeżeń amortyzować budynek warsztatowy, garaż, oprócz testamentu winien Pan również posiadać postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bowiem są to dwie różne instytucje prawne.

W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, iż aby mógł Pan bez żadnych zastrzeżeń amortyzować budynek warsztatowy, garaż, oprócz testamentu winien Pan również posiadać postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bowiem są to dwie różne instytucje prawne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej ? czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika