Zapis testamentowy pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu
Pytanie:
"Czy przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość uczynienia zapisu testamentowego pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu?"
Odpowiedź prawnika: Zapis testamentowy pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu
Istotna jest tutaj treść art. 975 Kodeksu cywilnego, na mocy którego zapis może być uczyniony pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Jednakże warunek sprzeczny z ustawą lub zasadami współżycia społecznego, będzie - zgodnie z art. 94 k.c. - uważany za niezastrzeżony, gdy jest rozwiązujący (skutki powołania ustają z chwilą jego ziszczenia) - warunek taki natomiast spowoduje nieważność dokonanego zapisu, gdy jest zawieszający (skutki powołania powstają z chwilą jego ziszczenia). Ustawa nie wprowadza konstrukcji takiej, jak przy powołaniu spadkobiercy (gdzie warunek lub termin uważany jest za nieistniejący a w określonych wypadkach pociąga za sobą nieważność całego powołania testamentowego – 962 k.c.).. Te same zasady znajdą zastosowanie do terminów końcowego i początkowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?