Zapytanie dotyczy sposobu rozliczania ubytków olejów smarowych powstałych przy rozlewaniu w opakowania (...)

Zapytanie dotyczy sposobu rozliczania ubytków olejów smarowych powstałych przy rozlewaniu w opakowania jednostkowe i ewentualnego naliczania i odprowadzania podatku akcyzowego od tych wielkości.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1,§ 2, § 3, § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. - 'Ordynacja Podatkowa' (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. nr 8 poz.60/05 z późn. zmianami) - po rozpoznaniu wniosku Podatnika z dnia 07.06.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego w Łodzi wyjaśnia, że zgodnie ze stanem prawnym i faktycznym w dniu wydania niniejszej informacji, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 07.06.2006r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek spółki akcyjnej o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Podmiot prowadzi skład podatkowy, w którym zajmuje się produkcją, magazynowaniem, konfekcjonowaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Zamierza rozpocząć współpracę z kontrahentem, dla którego będzie usługowo rozlewać w opakowania jednostkowe oleje smarowe (PKWiU 23.20.18) dostarczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W procesie konfekcjonowania będą powstawać ubytki olejów smarowych. Zapytanie dotyczy sposobu rozliczania powstałych ubytków i ewentualnego naliczania i odprowadzania podatku akcyzowego od tych wielkości. Zdaniem Podatnika w okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia usługowego rozlewu powstałe ubytki rozlicza się w wysokości równej rzeczywistym stratom wyrobów akcyzowych zharmonizowanych i ubytki te zwolnione są z podatku akcyzowego. Ustalenie norm dopuszczalnych ubytków w późniejszym okresie, dokonane przez naczelnika urzędu celnego, określałoby zakres zwolnienia.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, wyjaśnia:

Podstawową zasadą jest, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29 z 2004r. poz. 257), że akcyzie podlegają ubytki lub niedobory wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstałe w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu. Odstępstwem od tej zasady jest przepis ust. 2 tego artykułu mówiący, że zwalnia się od akcyzy ubytki lub niedobory powstające podczas wykonywania czynności, o których mowa ust. 1, do wysokości ustalonej przez właściwego naczelnika urzędu celnego dla danego podatnika akcyzy. Zgodnie z art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, naczelnik urzędu celnego ustala dla poszczególnych podatników akcyzy, z urzędu lub na wniosek podatnika normy dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstających w czasie wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, w wysokości nie wyższej niż określona w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 6. Na podstawie delegacji zawartej w art. 5 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25 marca 2004r. (Dz.U. Nr 63 z 2004r. poz. 585) w sprawie wysokości maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków niektórych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że zwolnione od akcyzy są tylko ubytki towarów akcyzowych zharmonizowanych do wysokości ustalonej przez właściwego naczelnika urzędu celnego. Normy dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nie mogą być wyższe, niż określone w wymienionym wyżej rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Wobec powyższego w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, dla których maksymalna norma dopuszczalnych ubytków nie została określona w rozporządzeniu, nie jest możliwe ustalenie normy dopuszczalnych ubytków.

Zapytanie Podatnika dotyczy olejów smarowych (symbol PKWiU 23.20.18). Dla towarów tych nie są określone maksymalne normy dopuszczalnych ubytków, zatem naczelnik urzędu celnego nie może wydać decyzji określającej dla nich normy dopuszczalnych ubytków. Od ubytków towarów, których dotyczy zapytanie należy zapłacić podatek na zasadach określonych w ustawie o podatku akcyzowym.

Zgodnie z § 9 ust. 1 powołanego wyżej Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wysokości maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków... 'w przypadku rozpoczęcia przez podatnika produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do czasu ustalenia przez właściwego naczelnika urzędu celnego norm dopuszczalnych ubytków, powstałe ubytki rozlicza się w wysokości równej rzeczywistym stratom wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto produkcję, magazynowanie, przerób, zużycie lub przewóz'.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że ma on zastosowanie do towarów, dla których właściwy naczelnik urzędu celnego może ustalić normy dopuszczalnych ubytków. W przypadku olejów smarowych (PKWiU 23.20.18) naczelnik urzędu celnego nie ma takiego uprawnienia, nie można więc mówić o okresie pomiędzy rozpoczęciem produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przerobu, a ustaleniem przez naczelnika urzędu celnego norm dopuszczalnych ubytków. Ubytki towarów objętych zapytaniem podlegają zatem opodatkowaniu akcyzą już od momentu rozpoczęcia nowego rodzaju działalności, zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

POUCZENIE: Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znakach skarbowych w wysokości 5,00 zł. od podania i 0,50 zł. od każdego załącznika (Dz.U. nr 86/2000 poz. 960 z późn. zmianami). Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 Ordynacji Podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określac istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika