W postępowaniu sądowym z mojego powództwa toczy się w sądzie sprawa o zapłatę odszkodowania za (...)

W postępowaniu sądowym z mojego powództwa toczy się w sądzie sprawa o zapłatę odszkodowania za nie wypłacone wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w czasie mojego zatrudnienia przypadającego za okres 10.2000r.-10.2002r.
Pracodawca w toku procesu nie uznawał powództwa, obecnie jednak wobec przedstawionych dowodów zasadności żądania, wyraził wolę ugodowego załatwienia sporu i wypłaty mi należnego wynagrodzenia. Należne kwoty zostaną po ich ustaleniu przed sądem określone w ugodzie sądowej lub w wyroku wydanym na podstawie uzgodnień dokonanych przez strony przed sądem. Problem podatkowy sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy przyznane ugodą sądową odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych za okres dochodzony, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie traktowane jako wynagrodzenie za pracę stanowiące źródło przychodów i będzie podlegało opodatkowaniu czy też na podstawie na podstawie art. 21 ust. 3b ww. ustawy zwolnione z opodatkowania?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Porady prawne

Przedmiotowe świadczenie wypłacone pracownikowi tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy, stanowi bowiem składnik wynagrodzenia ze stosunku pracy i zgodnie z ww. art. 12 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika