"Zakupiłem w Niemczech samochód osobowy dla celów działalności gospodarczej i otrzymałem fakturę netto. Po opłaceniu akcyzy muszę odprowadzić podatek VAT w Polsce. Urząd Celny zakwestionował wartość samochodu i naliczył większą akcyzę niż wynikałoby z faktury zakupu. Czy podatek VAT muszę zapłacić od kwoty netto na fakturze, czy od wartości samochodu przyjętego przez Urząd Celny do opłacenia akcyzy?"
Odpowiedź prawnika: Akcyza a podatek VAT od faktury netto
Organy podatkowe (w tym Naczelnicy Urzędów Celnych) w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym wydają decyzję określającą wysokość tego zobowiązania. W praktyce na tym jednak nie koniec, bo decyzja w zakresie akcyzy jest zazwyczaj przyczyną do wszczęcia przeciwko podatnikowi postępowania w zakresie podatku od towarów i usług (VAT). Organy przyjmują automatycznie zaniżenie kwoty należnej w VAT. Tak więc organy podatkowe dążą do tego, aby po podwyższeniu akcyzy podatnik podwyższył też kwotę VAT. Doradcy podatkowy się z tym nie godzą wskazując na odrębność podatku VAT od akcyzy z powołaniem zarówno na koncepcję podstawy opodatkowania VAT, jak i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, z którego wynika, że organy podatkowe nie mogą w jakichkolwiek okolicznościach (wyjątek dotyczy określenia obrotu w drodze szacowania) naliczać kwoty przekraczającej podatek zapłacony przez ostatecznego konsumenta (tak np. wyrok ETS w sprawie C-317/94 Elida Gibbs Ltd). Najczęściej podatnicy dobrowolnie nie zwiększają podstawy opodatkowania VAT mimo, że organy podatkowe podniosły podstawę opodatkowania akcyzą, czekając na dalsze ewentualne kroki organu podatkowego.
Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).
Od 2002 r. zdobywał doświadczenie
jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii
doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;
Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?