Czy świadczący usługi wulkanizacyjne w tym montaż własnych opon może opłacać ryczałt od przychodów (...)

Czy świadczący usługi wulkanizacyjne w tym montaż własnych opon może opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 4 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku od przychodów z tytułu świadczenia m.in. usług wulkanizacyjnych z wykorzystaniem uprzednio nowo nabytych opon - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opłacania tego podatku od przychodów z tytułu świadczenia m.in. usług wulkanizacyjnych z wykorzystaniem uprzednio nowo nabytych opon.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od niedawna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie:

  • pomoc drogowa,
  • naprawa pojazdów,
  • wulkanizacja.

Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (bez podatku VAT). Wnioskodawcy zależy na jak najprostszej formie opodatkowania. Nie jest bowiem specjalistą od podatków i księgowości a tylko kierowcą i mechanikiem samochodowym. Ogólna forma opodatkowania jest dla niego mniej korzystna oraz wymusza konieczność korzystania z usług biura rachunkowego, co na początku działalności stanowi poważne obciążenie oraz rodzi niebezpieczeństwo zaistnienia niezamierzonego błędu.

W związku z przepisem mówiącym o tym, że z ryczałtu ewidencjonowanego wyklucza handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, Wnioskodawca ma wątpliwości, czy będąc opodatkowanym w tej formie można naprawiać samochody kupionymi przez niego częściami (tylko na potrzeby konkretnej naprawy).

Aktualnie Wnioskodawca pracuje bazując tylko na częściach powierzonych przez klientów.

Ale fakt ten przypomina sytuację kiedy pacjent do szpitala musiałby przychodzić z własnymi lekami.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przy opodatkowaniu z formie ryczałtu, Wnioskodawca będzie mógł naprawiać samochody kupionymi przez siebie częściami (tylko na potrzeby konkretnej naprawy...
  2. Czy montowanie do samochodu opon zakupionych na potrzeby konkretnego klienta jest usługą, tj. zdarzeniem, które wykluczałoby z ryczałtu ewidencjonowanego...
  3. Czy przychód stanowią tylko koszty robocizny, czy również zakupionych części do naprawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, montowanie do samochodu opon zakupionych na potrzeby konkretnego klienta jest usługą, analogicznie jak zakup okna z montażem jest usługą opodatkowaną 7% podatkiem VAT a nie 22% jak przy handlu.

Jak twierdzi opisana sytuacja nie wyczerpuje definicji części samochodowych, jako towaru handlowego (zakup w celu dalszej sprzedaży w stanie nie przetworzonym), a raczej podlega pod definicję towaru podstawowego lub pomocniczego. Gdyby ustawodawca chciał, aby tego typu zakłady nie mogły płacić podatku w formie ryczałtu wykluczyłby je podmiotowo z tej formy opodatkowania. Logiczne jest bowiem, że nie da się tych usług wykonać bez wyżej wymienionych części.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51 poz. 307), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, ?działalność usługowa? to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem zawartym w pkt 2 definiującym działalność gastronomiczną i pkt 3 definiującym działalność usługową w zakresie handlu.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy definiuje pojęcie towarów handlowych, przez które należy rozumieć towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. brzmieniem przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Skoro wyłączeniu z opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym, podlega cała grupa wyrobów mieszcząca się w określeniu o charakterze ogólnym ?części i akcesoria do pojazdów mechanicznych?, to mieszczące się w tej grupie części zamienne, w tym opony oraz akcesoria do pojazdów ? również podlegają przedmiotowemu wyłączeniu z opodatkowania w formie zryczałtowanej.

Mając więc na względzie ww. przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdyby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał Pan sprzedaży części do naprawianego pojazdu mechanicznego, nawet tylko nabytych na potrzeby konkretnego klienta, dokumentując ten fakt wystawionym rachunkiem, z wyszczególnieniem wartości tych części (opon, felg, itp.), to osiągnięcie przychodu z tego tytułu wykluczy Pana z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takiej bowiem sytuacji na przychód ten będzie się składał przychód ze sprzedaży części samochodowych i z tytułu wykonanej usługi.

W związku z powyższym przedstawione we wniosku, stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice,, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika