Zasady finansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe
Niniejsza porada przedstawia zasady finansowania składek na ubezpieczenie wypadkowe, określa zasady ustalania podstawy wymiaru składki a także przedstawia zasady jej uiszczania.
Ubezpieczenie wypadkowe
Ubezpieczenie wypadkowe jest ujednym z rodzajów ubezpieczenia społecznego. Jako jedyne, ubezpieczenie to możliwe jest tylko i wyłącznie na zasadzie obligatoryjności. Nie można zostać objętym ubezpieczeniem wypadkowym na swój wniosek.
Ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby, które objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, z kilkoma istotnymi wyjątkami.
- pracownicy, z wyłączeniem prokuratorów,
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, z zastrzeżeniem ,o którym poniżej,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
- posłowie i senatorowie pobierający uposażenie,
- osoby pobierające stypendium sportowe,
- słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej pobierający stypendium,
- osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- bezrobotni absolwenci pobierający stypendium w okresie odbywania szkolenia lub stażu, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy,
- duchowni,
- funkcjonariuszy Służby Celnej,
- osoby odbywające zastępcze formy służby wojskowej.
W przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osób z nimi współpracującymi, objęcie ubezpieczeniem wypadkowym następuje tylko wówczas, gdy praca tych osób wykonywana jest w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalnmości gospdoarczej zleceniobiorcy.
Zasady finansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe
Składki na ubezpieczenie wypadkowe:
- pracowników,
- członków spółdzielni,
- zleceniobiorców oraz osób z nimi współpracujących,
- osób wykonujących odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- osób odbywających zastępcze formy służby wojskowej,
finansują w całości płatnicy tych składek.
Składki na ubezpieczenie wypadkowe duchownych podlegających finansują:
- duchowni (w wysokości 20% składki oraz Fundusz Kościelny) w wysokości 80% składki,
- Fundusz Kościelny w wysokości 100% składki za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych, misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych.
Natomiast w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, składki opłacają w całości te osoby. Osoby te opłacają także w całości składkę na ubezpieczenie wypadkowe osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.
Inny wyjątek od zasady finansowania składek na ubezpieczenie wypadkowe przez płatników składek wprowadza ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrdunianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 25 tej ustawy, za pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej lub w zakładzie aktywizacji zawodowej, składki na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Podstawa wymiaru i wysokość składki
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe stanowi przychód ubezpieczonego, obliczany analogicznie jak w przypadku ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
W przypadku jednak ubezpieczenia wypadkowego nie ma zastosowania ograniczenie istniejące w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym, zgodnie z którym roczna podstawa wymiaru skłądek w danym roku kalendarzowym nie może być większa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W związku z tym w przypadku składek na ubezpieczenie wypadkowe, ustalenie ich podstawy nie jest ograniczone powyższym limitem.
Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest procentowo i jest uzależniona od zakwalifikowania do poszczególnych grup kategorii ryzyka, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczen społecznych (Dz. U. 1998 r., Nr 137, poz. 887 ze zmianami).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?