Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są: świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, a także świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Wydatki ponoszone na rzecz pracowników, w tym dopłaty do posiłków, które nie przysługują lub nie wynikają z przepisów lub zasad BHP stanowią po stronie pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zatem należy je ujmować jako przychód opodatkowany (również na liście płac) i potrącać z tej kwoty podatek.