W jaki sposób opodatkować wypłacone wnioskodawcy udziały w zyskach spółki mającej osobowość (...)

W jaki sposób opodatkować wypłacone wnioskodawcy udziały w zyskach spółki mającej osobowość prawną albo dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 08 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 10 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • sposobu opodatkowania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ? jest nieprawidłowe,
  • sposobu opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną ? jest prawidłowe,
  • miejsca opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zysku osób prawnych oraz dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie miejsca i sposobu opodatkowania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną.

W związku z brakami formalnymi wniosku pismem z dnia 25 stycznia 2010r. Znak: IBPBII/2/415-1216/09/CJS oraz IBPB II/1/415-961/09/MCZ wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 10 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada udziały w spółce prawa handlowego w Polsce.

Jak wynika z wniosku spółka nie posiada żadnego majątku nieruchomego i ma siedzibę w Polsce. Ponadto z treści wniosku wynika, że wnioskodawca jest na stałe zameldowany w Polsce i w Polsce też znajduje się jego ośrodek interesów życiowych. W bieżącym roku ma zostać wysłany przez swojego pracodawcę do pracy do Niemiec. Przewidywany okres zatrudnienia w Niemczech wynosi dwa lata. W związku z powyższym od pierwszego dnia zatrudnienia wnioskodawca będzie zameldowany w Niemczech, w Polsce utrzyma zameldowanie i w Polsce pozostanie jego centrum interesów życiowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Gdzie powinny zostać opodatkowane wypłacone wnioskodawcy udziały w zyskach spółki mającej osobowość prawną albo dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną...

Zdaniem wnioskodawcy, udziały w zyskach spółki posiadającej osobowość prawną albo dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną powinny zostać opodatkowane w Polsce. Wnioskodawca powinien złożyć na zakończenie roku PIT-38 i otrzymany udział w zysku spółki lub dochód z odpłatnego zbycia udziałów opodatkować stawką 19% od dochodu z tych tytułów zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącym miejsca i sposobu opodatkowania dywidendy i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych oraz dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną.

Natomiast ocena stanowiska w pozostałym zakresie zawarta została w odrębnych rozstrzygnięciach.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Z wniosku wynika, że wnioskodawca jest rezydentem Polski i będzie uzyskiwał dywidendy oraz dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną z siedzibą w Polsce.

W związku z podjęciem pracy w Niemczech wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia miejsca i sposobu opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

Mając na uwadze, że miejscem zamieszkania wnioskodawcy jest Polska jak i fakt, że siedzibą spółki jest również Polska, w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy Umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003r. (Dz. U. z 2005r., Nr 12, poz. 90).

Zatem uzyskany przez wnioskodawcę przychód (dochód) będzie opodatkowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Z kolei przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Natomiast stosownie do treści art. 30b ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Wprawdzie ustawodawca zaliczył otrzymane dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną do tego samego źródła przychodów ? kapitały pieniężne, jednakże biorąc pod uwagę treść ww. przepisów stwierdzić należy, że sposób ich opodatkowania został uregulowany odmiennie.

Zgodnie z art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 45 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy zeznaniami, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2 (m. in. PIT-38) nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29-30a ustawy.

Ponadto wskazać należy, iż na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to spółka z o.o. jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnik ma przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Reasumując, przychód uzyskany z tytułu dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych oraz dochód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. W złożonym zeznaniu na druku PIT-38 wnioskodawca wykaże dochód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną i obliczy należny podatek.

Zatem stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Natomiast wnioskodawca w sytuacji otrzymania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie będzie zobowiązany do obliczenia podatku i wykazania go w zeznaniu PIT-38, ponieważ w myśl obowiązujących regulacji obowiązek ten ciąży na płatniku czyli Spółce.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika