Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m. in.: 3) pozarolnicza działalność gospodarcza, 7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe.
Przepis art. 14 ust. 2 pkt 5 wskazanej ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.
Otrzymane odsetki od obligacji, czyli papierów wartościowych, należy zatem co do zasady uznać za przychody zaliczane do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli kapitałów pieniężnych. Fakt dokonania zakupu obligacji ze środków pochodzących z rachunku bankowego firmowego oraz przekazanie przez bank odsetek od obligacji na ten rachunek nie przesądza o zaliczeniu przychodu z tych odsetek do przychodów z działalności gospodarczej. Wprawdzie uzyskanie odsetek od obligacji jest w tym przypadku związane z posiadaniem rachunku bankowego do działalności gospodarczej, jednakże uzależnione jest wyłącznie od swobodnej woli przedsiębiorcy i jego decyzji o zainwestowaniu posiadanych środków w papiery wartościowe. Odsetki te stanowią przychód będący wynikiem dokonania określonej operacji finansowej. Dochód z odsetek od obligacji stanowi odrębną działalność finansową, niezwiązaną z działalnością gospodarczą.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego e Legnicy z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: USPDI/415/1/43/06).