Odsetki z obligacji przychodem

Pytanie:

"Prowadzimy działalność gospodarczą na zasadach ogólnych w formie spółki cywilnej. Posiadamy rachunek inwestycyjny firmowy w biurze maklerskim na którym zdeponowane mamy obligacje. Co pół roku wpływają nam na rachunek odsetki od obligacji, ale nie jest od nich potrącany podatek. Natomiast na prywatnym koncie od razu kwota odsetek jest pomniejszana o podatek. Czy odsetki z obligacji z konta firmowego mamy rozliczać w momencie wpływu na konto jako przychód, czy mamy to rozliczać inaczej, jeżeli tak to w jaki sposób?"

Odpowiedź prawnika: Odsetki z obligacji przychodem

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  źródłami przychodów są m. in.: 3) pozarolnicza działalność gospodarcza, 7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 5 wskazanej ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.

Otrzymane odsetki od obligacji, czyli papierów wartościowych, należy zatem co do zasady uznać za przychody zaliczane do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli kapitałów pieniężnych. Fakt dokonania zakupu obligacji ze środków pochodzących z rachunku bankowego firmowego oraz przekazanie przez bank odsetek od obligacji na ten rachunek nie przesądza o zaliczeniu przychodu z tych odsetek do przychodów z działalności gospodarczej. Wprawdzie uzyskanie odsetek od obligacji jest w tym przypadku związane z posiadaniem rachunku bankowego do działalności gospodarczej, jednakże uzależnione jest wyłącznie od swobodnej woli przedsiębiorcy i jego decyzji o zainwestowaniu posiadanych środków w papiery wartościowe. Odsetki te stanowią przychód będący wynikiem dokonania określonej operacji finansowej. Dochód z odsetek od obligacji stanowi odrębną działalność finansową, niezwiązaną z działalnością gospodarczą.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego e Legnicy z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: USPDI/415/1/43/06).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika