Możliwości dokonania korekty stawki podatku z tytułu dostawy sprzętu komputerowego.

Możliwości dokonania korekty stawki podatku z tytułu dostawy sprzętu komputerowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2011 r. (data wpływu 9 grudnia 2011 r.) uzupełnionym w dniu 28 lutego 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty stawki podatku z tytułu dostawy sprzętu komputerowego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 9 grudnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 28 lutego 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty stawki podatku z tytułu dostawy sprzętu komputerowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka dokonuje sprzedaży sprzętu komputerowego na podstawie umów podpisanych z Uniwersytetem. Z przyczyn niezależnych od Spółki, bardzo długo oczekuje na zaświadczenie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego potwierdzające, że sprzęt komputerowy wymieniony w zamówieniu przeznaczony jest dla placówki oświatowej. Spółka chce dokonywać sprzedaży sprzętu komputerowego po podpisaniu umowy, stosując stawkę podstawową 23% VAT, po otrzymaniu stosownego zaświadczenia wystawionego przez organ nadzorujący ? wystawić fakturę korektę i zastosować stawkę 0% VAT. Po dokonaniu stosownych korekt, kopię zaświadczenia Spółka przekaże do właściwego urzędu skarbowego, co wynika z art. 83 ust. 15 ustawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy otrzymanie zaświadczenia potwierdzającego nabycie sprzętu komputerowego określonego w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, po dostarczeniu sprzętu komputerowego i wystawieniu faktury sprzedaży ze stawką 23% oraz posiadanie dokumentu określonego w art. 83 (zaświadczenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego potwierdzające, że sprzęt komputerowy zamówiony przez Uniwersytet jest przeznaczony dla placówki oświatowej) uprawnia Spółkę do dokonania korekty faktury oraz obniżenia podatku należnego?


Zdaniem Spółki, ustawodawca nie zastrzegł, że stawka podatku 0% może być stosowana jedynie wówczas, gdy dostawca posiada stosowne dokumenty już z chwilą dokonania dostawy. Podpisanie umowy pozwala Spółce na zastosowanie stawki podstawowej 23%, a z chwilą otrzymania stosownych dokumentów tj. zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący, nabędzie uprawnienie do wystawienia korekty sprzedaży i zastosowania stawki podatku 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a powołanej ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Stawka podatku ? zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ? wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych ? przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.


Stosownie do ust. 13 powołanego artykułu, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:


  1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
  2. Drukarki,
  3. Skanery,
  4. Urządzenia komputerowe do pism Braille?a (dla osób niewidomych i niedowidzących),
  5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).


W myśl art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami ? w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a).

Ponadto, zgodnie z ust. 15 tegoż artykułu, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz art. 83 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 cyt. ustawy).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego dokonująca sprzedaży sprzętu komputerowego na rzecz Uniwersytetu Spółka oczekuje na zaświadczenie z Ministerstwa potwierdzające, że sprzęt komputerowy wymieniony w zamówieniu przeznaczony jest dla placówki oświatowej. Spółka chce po podpisaniu umowy sprzedawać sprzęt komputerowy stosując stawkę podstawową 23%, natomiast po otrzymaniu stosownego zaświadczenia wystawionego przez organ nadzorujący ? wystawić fakturę korygującą i zastosować stawkę podatku 0%.

Biorąc pod uwagę wskazane powyżej regulacje ustawy należy stwierdzić, iż podstawą do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku od towarów i usług przy dostawach sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych, będzie m.in. spełnienie warunku wymienionego w art. 83 ust. 14 pkt 1, tj. potwierdzenie organu nadzorującego, że sprzęt komputerowy wymieniony w zamówieniu jest związany z realizowaną przez nabywcę działalnością dydaktyczną lub edukacyjną, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zauważyć przy tym należy, iż omawiane przepisy nie wskazują, że warunki w nich określone muszą być spełnione już w momencie dokonania dostawy.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. u. Nr 164, poz. 1365 ze zm.), minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego sprawuje nadzór nad zgodnością działań uczelni z przepisami prawa i statutem (?).

Kwestie związane z wystawianiem faktur korygujących zostały natomiast uregulowane w § 13 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Stosownie do § 13 ww. rozporządzenia w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Z kolei, jak wynika z § 14 powołanego aktu, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Analizując przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe na tle powołanych uregulowań prawnych, stwierdzić należy, iż Spółka będzie miała prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla dokonywanej dostawy sprzętu komputerowego ? wyłącznie tego wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy, oraz do dokonania korekty wystawionej faktury VAT w miesiącu otrzymania stosownych dokumentów, o ile zachowane będą warunki, o których mowa w art. 83 ust. 13-15 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. ? Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika