Udostępnienie wynajmującemu lokalu

Pytanie:

"Umowa najmu zawiera zapis: "Jeżeli w czasie trwania umowy najmu zajdzie potrzeba wykonania napraw obciążających Wynajmującego, Najemca obowiązany jest udostępnić Wynajmującemu swobodny dostęp do lokalu w zakresie umożliwiającym dokonanie napraw lub remontu - najpóźniej 14 dni po zawiadomieniu, a w przypadku awarii niezwłocznie". W najmowanym pomieszczeniu znajdują się komputery, połączone w sieć. Okablowanie jest elementem stałym, tj. przytwierdzonym do podłogi i ścian. Komputery, serwery i okablowanie należą do najemcy. Klucze do pomieszczenia są w ciągłej dyspozycji Wynajmującego. Co w tej sytuacji oznacza udostępnienie Wynajmującemu swobodnego dostępu do lokalu? Czy udostępnienie to może oznaczać konieczność wyniesienia przez najemcę całego sprzętu i demontaż sieci komputerowej? Zaznaczam, iż nie ma tu nagłej awarii, a Wynajmujący chce wyremontować pomieszczenia, aby wstawić swój sprzęt. Umowa najmu obowiązuje jeszcze przez 2 miesiące."

Odpowiedź prawnika: Udostępnienie wynajmującemu lokalu

W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego o najmie naprawami, które obciążają wynajmującego są naprawy inne niż połączone z drobnymi nakładami. Jeżeli w czasie trwania najmu powstanie potrzeba takich napraw, bez których rzecz (a więc także i lokal) nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może żądać ich wykonania przez wynajmującego. Żądanie dokonania takich napraw jest bowiem uprawnieniem najemcy, nie zaś wynajmującego.

Sam wynajmujący nie może w czasie trwania umowy najmu dokonywać takich napraw w sytuacji, gdy przeszkadzałoby to najemcy w używaniu rzeczy oddanej w najem, czemu ten sprzeciwia się. Obowiązek swobodnego udostępnienia pomieszczeń i dalsze wymienione w umowie powstają więc wtedy, gdy to najemca zażąda od wynajmującego dokonania napraw. W wypadku, gdy to sam wynajmujący chce wyremontować lokal w trakcie trwania umowy najmu, na opróżnienie pomieszczeń ze sprzętu komputerowego potrzebuje zgody najemcy. Jeśli uczyni to bez zgody w czasie, gdy jeszcze wiąże strony umowa (działanie bezprawne) będzie zobowiązany do odszkodowania. Na koszt odszkodowania może się składać koszt wynajęcia nowego lokalu i ewentualnej przeprowadzki, jak również wynajmujący zobowiązany będzie do zwrotu rzeczy najemcy. Najemcy przysługuje również ochrona jak właścicielowi np. o zaniechanie naruszeń.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika