Jak ustalić wartość zamortyzowanego środka trwałego firmy w przypadku jego zbycia?

Jak ustalić wartość zamortyzowanego środka trwałego firmy w przypadku jego zbycia?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 26.01.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 03.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku zwróciła się Pani z zapytaniem, jak ustalić wartość zamortyzowanego środka trwałego firmy w przypadku jego zbycia, przedstawiając równocześnie swoje stanowisko w sprawie, iż powyższa wartość winna być ustalona przez rzeczoznawcę.

Porady prawne

Przepisy podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie regulują wprost sposobu wyceny środków trwałych firmy przy zawieraniu transakcji ich sprzedaży.
W związku z powyższym wartość środka trwałego w chwili sprzedaży może Pani ustalić zgodnie z własną wyceną, kierując się zasadą określoną w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) który stanowi, iż wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczowym lub prawnym tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Może Pani również skorzystać z wyceny środka trwałego dokonanej przez rzeczoznawcę, jeżeli ustalona przez niego wartość będzie odpowiadać cenie rynkowej. Tym samym Pani stanowisko w sprawie zawarte we wniosku, nie jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienie tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika