Strona zwróciła się z zapytaniem czy wykonywanie przez Parafię usługi przywozu zmarłych do chłodni (...)

Strona zwróciła się z zapytaniem czy wykonywanie przez Parafię usługi przywozu zmarłych do chłodni w kaplicy cmentarnej oraz sprzedaż trumien, urn, krzyży z tabliczkami i drewnianych obramowań na groby podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Parafia X jest właścicielem oraz zarządcą cmentarza parafialnego, gdzie zatrudnia swoich pracowników. Do ich obowiązków należy troska o porządek na cmentarzu oraz cała obsługa pogrzebów, tj. kopanie grobów, obsługa liturgiczna. Czynności te wykonywane są w ramach zadań statutowych Parafii. Dla wygody parafian i zgodnie z ich życzeniem, a także zgodnie z decyzją Rady Parafialnej nastąpi poszerzenie zakresu usług o przywóz zmarłych do chłodni znajdującej się w kaplicy na cmentarzu parafialnym oraz sprzedaż trumien, urn, krzyży z tabliczkami i drewnianych obramowań na groby. Pozyskane tą drogą środki Parafia zamierza przeznaczyć całkowicie na potrzeby prowadzonej przez Parafię działalności statutowej.

Porady prawne

Strona zwróciła się z zapytaniem czy wykonywanie przez Parafię usługi przywozu zmarłych do chłodni w kaplicy cmentarnej oraz sprzedaż trumien, urn, krzyży z tabliczkami i drewnianych obramowań na groby podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?W ocenie podatnika świadczenie tych dodatkowych usług nie będzie stanowiło prowadzenia działalności gospodarczej przez Parafię, a tym samym nie ma konieczności zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług oraz składania deklaracji VAT ? 7.

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Podatnikami są, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ), osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza w ujęciu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług określa w art. 43 ust. 1 pkt 1, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 10 załącznika nr 4 wymieniono usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane ( wyłącznie statutowe ) o symbolu PKWiU 91. W grupowaniu tym mieszczą się m.in. usługi świadczone przez organizacje religijne, sklasyfikowane pod symbolem 91.31.

Zatem działalność organizacji członkowskich będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem że jest to działalność wyłącznie statutowa, gdy nie jest sklasyfikowana w innej grupie PKWiU niż 91.

Usługi przywozu zmarłych do chłodni znajdującej się w kaplicy na cmentarzu parafialnym oraz sprzedaż trumien, urn, krzyży z tabliczkami i drewnianych obramowań na groby, które chce świadczyć Parafia, stanowią działalność usługową, określoną w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu 93.03 ? usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną. Czynność ta mieści się w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ? podatkiem ?, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Mając na względzie powyższe stwierdza się, że obroty z tytułu w/w usług podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Parafia powinna zatem, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) dokonać przed wykonaniem pierwszej czynności określonej w art. 5 zgłoszenia rejestracyjnego, z zastrzeżeniem ust. 3. Równocześnie zaznacza się, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO z zastrzeżeniem ust. 9.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika