Zasiłek pogrzebowy przychodem podlegającym VAT
Pytanie:
"Firma jednoosobowa zajmuje się działalnością pogrzebową. Firma wystawia fakturę dla osoby fizycznej (rodziny zmarłego). Rodzina nie płaci tej faktury, bo jednocześnie jest podpisana umowa (cesja zasiłku pogrzebowego) pomiędzy rodziną zmarłego a firmą pogrzebową, że ZUS wypłaci firmie pogrzebowej zasiłek pogrzebowy. Zasiłek wypłacony firmie pogrzebowej jest większy niż kwota na fakturze za usługi pogrzebowe. Czy zasiłek będzie przychodem w firmie? Czy wypłacony firmie zasiłek będzie podlegał VAT? Czy przychodem będzie być może tylko różnica pomiędzy zasiłkiem wypłaconym firmie pogrzebowej, a kwotą na fakturze za usługi pogrzebowe?"
Odpowiedź prawnika: Zasiłek pogrzebowy przychodem podlegającym VAT
Cesja zasiłku pogrzebowego na rzecz firmy pogrzebowej, będąca formą zapłaty za usługi pogrzebowe powinna być dla celów podatkowych - zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i dla celów podatku od towarów i usług (VAT) - traktowana tak jak zapłata za usługi pogrzebowe. Zatem będzie przychodem podatkowym oraz będzie podlegała VAT. Natomiast różnica pomiędzy zasiłkiem wypłaconym firmie pogrzebowej, a kwotą na fakturze za usługi pogrzebowe powinna być zwrócona przez firmę pogrzebową uprawnionemu do zasiłku i w takim zakresie nie powinna być traktowana ani jako przychód, ani jako podstawa opodatkowania VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?