Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza rozpocząć produkcję wyrobów chemii (...)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza rozpocząć produkcję wyrobów chemii gospodarczej na rzecz kontrahenta niemieckiego mającego siedzibę w Niemczech. W celu uruchomienia produkcji sprowadzone zostaną z zagranicy urządzenia i maszyny udostępniane na zasadzie nieodpłatnego ich używania lub umowy dzierżawy.
W związku z powyższym złożono zapytanie:
1. czy, z chwilą objęcia tych maszyn i urządzeń procedurą odprawy czasowej powstanie po stronie spółki obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług,
2. czy, w przypadku powstania ww. obowiązku Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu SAD,
3. gdyby Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w zgłoszeniu celnym, to czy z chwilą powrotnego wywozu tych maszyn przysługiwać będzie zwrot zapłaconego podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworze na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, w związku ze złożonym pismem. Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również przywóz towarów na polski obszar celny. Z opisanej sytuacji wynika, że sprowadzane towary będą korzystały z procedury odprawy czasowej. Zgodnie z art. 145 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) procedura odprawy czasowej pozwala na wykorzystywanie na polskim obszarze celnym towarów niekrajowych przeznaczonych do powrotnego wywozu, bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem zwykłego zużycia wynikającego z używania. Odprawa czasowa może być dokonana z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła. W przypadku, gdy Spółka dokona importu towarów objętych procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, to zgodnie art. 7 ust. 1 pkt 4b ustawy o VAT import niniejszy korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Natomiast w sytuacji importu towarów objętych procedurą czasową z częściowym zwolnieniem od cła po stronie Spółki obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów zgodnie z art. 6 ust. 7a ustawy o VAT powstanie z chwilą objęcia towarów tą procedurą i w tym przypadku podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego podlega odliczeniu na zasadach ogólnych przy założeniu, że import towarów związany jest ze sprzedażą opodatkowaną. Termin, w którym podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego wynika z treści art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, t.j. nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z dokumentu SAD dotyczącego importu towarów sprowadzonych na podstawie umowy dzierżawy jak również w formie nieodpłatnego ich używania przysługuje podatnikowi w obu przypadkach (pod warunkiem związku ze sprzedażą opodatkowaną). Podatek zapłacony z tytułu importu towaru nie jest związany z ich nabyciem za granicą, lecz z przywozem na polski obszar celny. Jak z powyższego wynika, nie zachodzi sytuacja przedstawiona w trzecim pytaniu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika