Odmowa zameldowania na pobyt czasowy

Pytanie klienta:

""Czy urząd ewidencyjny ma prawo odmówić zameldowania osobie, na okres poniżej dwóch miesięcy, jeśli jeden ze spadkobiorców wniósł zastrzeżenie a nieruchomość stanowi niepodzieloną masę spadkową. Jak taka osoba ma wypełnić obowiązek meldunkowy? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z par.11 rozporządzenia o wykonywaniu obowiązku meldunkowego i prowadzeniu ewidencji ludności (Dz.U.1984.32.176), zameldowania na pobyt czasowy trwający do 2 miesięcy dokonuje się ustnie. W tym celu podaje się jedynie datę przybycia, adres i zamierzony czas trwania pobytu oraz przedstawia się dokument stwierdzający tożsamość lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Ze względu na krótki czas zameldowania, nie są wymagane dalsze formalności, tj. potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu, dokonane przez właściciela (zarządcę) budynku, co wymagane jest przy zameldowaniu na stałe lub nawet przy zameldowaniu na pobyt czasowy przekraczający 2 miesiące. Urząd ewidencyjny w celu zameldowania na okres nie przekraczający 2 miesięcy żąda spełnienia tylko wymienionych wyżej warunków, które przewidziane są w rozporządzeniu.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.