czy komornik jest płatnikiem podatku VAT i ciąży na nim obowiązek wystawienia fraktury VAT i obliczenia (...)

czy komornik jest płatnikiem podatku VAT i ciąży na nim obowiązek wystawienia fraktury VAT i obliczenia podatku od nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.

uznaje stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe w części dot. zagadnienia, czy komornik jest płatnikiem podatku VAT.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan, jako komornik, postępowanie egzekucyjne od dnia 06.12.2006 roku. Egzekucja zgodnie z wnioskiem wierzyciela została skierowana do nieruchomości. Podjęte czynności egzekucyjne doprowadziły do sprzedaży nieruchomości należącej do dłużnika w drodze licytacji. Dłużnik, do którego należała nieruchomość złożył oświadczenie, którego kserokopię dołączył Pan do zapytania z dnia 06.04.2007r, w którym stwierdził, że całość transakcji podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Porady prawne

Twierdzi Pan, że nie jest w posiadaniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości i nie będzie dokonywał jej podziału i rozliczenia.

Sąd Rejonowy w Toruniu postanowieniem z dnia 15.02.2007 r., sygn. XI Co 292/06 przysądził własność nieruchomości położonej w ... przy ul. ... na rzecz Zakładów ... ?...? sp. z o.o. w ... za cenę 427.650,00 zł, która w całości została zapłacona. Wobec zapłacenia całej ceny wierzyciel domaga się sporządzenia faktury VAT z określeniem kwoty podatku VAT w wysokości 77.117, 21 zł.

Zdaniem Pana, komornik nie jest płatnikiem podatku VAT i nie ciąży na nim obowiązek wystawienia fraktury VAT i obliczenia podatku od nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W art. 18 ustawy o podatku od towaru i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, stwierdzono, że organy egzekucyjne, określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, są płatnikami podatku od dostaw, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacji podatkowej (DZ. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że płatnik odpowiada za niepobranie podatku od podatnika, pobranie podatku w kwocie niższej niż należna, niewpłacenie w terminie pobranego podatku. Natomiast wyłączenie odpowiedzialności płatnika, zgodnie z art. 30 § 5 Ordynacji podatkowej, występuje ze względu na to, że winę za niepobranie podatku lub pobranie go w kwocie niższej niż należna ponosi podatnik.

W związku z powyższym na mocy art. 18 ustawy o VAT komornik jest płatnikiem podatku VAT.

Stanowisko to jest zbieżne z poglądem wyrażonym w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2006 r., sygn. akt III CZP 115/06, zgodnie z którym przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie uniemożliwiają komornikowi wykonania jego obowiązków płatnika podatku od towarów usług. Natomiast okoliczność, że dysponentem ceny nabycia nieruchomości w wyniku egzekucyjnej jej sprzedaży nie jest komornik, lecz sąd, nie uniemożliwia komornikowi pobrania podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu.

A zatem stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 23 maja 2007 roku (wpływ 23.05.2007) i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy ? Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika