Egzekucja ze świadczeń alimentacyjnych

Pytanie:

"Otrzymuję od byłego męża alimenty, które następnie zajmuje mi komornik na rzecz mojego wierzyciela. Czy komornik może zająć mi alimenty? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja ze świadczeń alimentacyjnych

Jak stanowią przepisy kodeksu postępowania cywilnego, nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne oraz zasiłki: chorobowy, wyrównawczy, porodowy, opiekuńczy, macierzyński (art. 833 § 6 kpc). W związku z tym, komornik nie powinien zajmować przyznanych Pani alimentów, a jeżeli to zrobił, należy złożyć skargę na czynności komornika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • matka 2015-02-13 07:08:49

    Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie Rafał Wojtyna którego reprezentuje pełnomocnik Stanisław Król w dniu 19.01.2015 r prowadzi egzekucję z rachunku bankowego na które mają wpływać alimenty zza granicy.Pismo to brzmi "niniejszym ograniczam je w zakresie wszelkich wpływów z tytułu ALIMENTÓW Ograniczenie tyczy się kwot już zgromadzonych jak i przyszłych" To jak pytam jak się ma (art. 833 § 6 kpc). Skoro Komornik może zająć Alimenty z rachunku bankowego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika