Czy od zlecanych usług wykonania odwiertu studni głębinowej prawidłowe będzie zastosowanie stawki (...)

Czy od zlecanych usług wykonania odwiertu studni głębinowej prawidłowe będzie zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7 %

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 lipca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 19.07.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 07.09.2006 r. ( data wpływu do tutejszego Urzędu 08.09.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% do zlecanych usług wykonania odwiertu studni głębinowej w miejscowości X stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Przedmiotem wniosku Urzędu Gminy Skała było :
- czy do zlecanych usług wykonania odwiertu studni głębinowej w miejscowości Xprawidłowym będzie zastosowanie stawki podatku VATw wysokości 7% ?
Urząd Miasta i Gminy Y organizuje przetarg na wykonanie zadania inwestycyjnego podnazwą ?Wykonanie odwiertu studni głębinowej w miejscowości X. Jak oświadczono w piśmie z dnia 07.09.2006 r., realizowana inwestycja będziew całości związana z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W związkuz planowaną inwestycją powstały wątpliwości co do prawidłowości zastosowania wysokościstawki podatku VAT 7% czy 22%.
Podatnik uważa, iż usługi, których wykonanie zostanie zlecone winny być opodatkowani według stawki w wysokości 7%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza co następuje :Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z treścią obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT.
Na podstawie klasyfikacji dokonanej przez Departament Koordynacji i Organizacji Badań Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie usługa polegająca na wykonaniu studni głębinowej mieści się w ugrupowaniu PKWiU 45.25.22-00.00 ?Roboty związane z wierceniem studni', a więc wchodzi w zakres robót budowlanych.

W świetle art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części.Zgodnie z art. 146 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
2) urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Zdaniem tutejszego Organu podatkowego usługi polegające na wykonaniu studn głębinowych, które w całości związane są z budownictwem mieszkaniowym podlegaj; opodatkowaniu według stawki 7% do 31 grudnia 2007 r.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za prawidłowe stanowisko Gminy zawarte w piśmie z dnia 17 lipca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 19.07.2006 r.) uzupełnione pismem z dnia 07.09.2006 r. ( data wpływu do tutejszego Urzędu 08.09.2006 r.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika