Podatek rolny czy podatek od nieruchomości
Pytanie:
"Firma dzierżawi grunt od osoby fizycznej (zwykła umowa), na którym znajduje się wybudowana przez firmę ponad 20 lat temu studnia głębinowa będąca własnością firmy. Firma płaci rolnikowi czynsz za dzierżawę gruntu. Kto i jaki podatek powinien płacić od tego gruntu: osoba fizyczna - podatek rolny? Czy może firma - podatek od nieruchomości (grunt związany z działalnością gospodarczą)? W jaki sposób rolnik powinien powiadomić urząd gminy, aby w nakazie płatniczym miał odpowiednio zmniejszony wymiar podatku?"
Odpowiedź prawnika: Podatek rolny czy podatek od nieruchomości
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Oznacza to, że w powyższej sytuacji nie dochodzi do opodatkowania podatkiem rolnym.
Przepis ten koresponduje z brzmieniem art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który wyłącza spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości wymienione grunty, z wyjątkiem tych gruntów, które zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej. A contrario – opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty rolne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Jednocześnie przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują przeniesienia obowiązku podatkowego na dzierżawcę nieruchomości w przypadku dzierżawy od osoby fizycznej. Oznacza to, że podatnikiem tego podatku jest rolnik będący dzierżawcą przedmiotowych gruntów. Bez znaczenia jest fakt, że działalność gospodarcza prowadzona jest przez dzierżawcę, a nie wydzierżawiającego. Wszelkie obowiązki związane z rozliczeniem podatku od nieruchomości ciążą zatem na rolniku (jest on, między innymi, złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu, którego wzór ustalają rady gmin – por. art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Na marginesie należy zauważyć, iż studnia głębinowa, wbrew Państwa twierdzeniom, nie stanowi Państwa własności, lecz jako część składowa gruntu stanowi własność właściciela nieruchomości, a więc rolnika (por. art. 48 Kodeksu cywilnego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?