Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?
Kto może się ubiegać o zwrot VAT?
Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Osobą fizyczną jest każdy człowiek od urodzenia aż do śmierci. Nie ma przy tym znaczenia zdolność do czynności prawnych. W związku z tym również osoby małoletnie (jeśli spełnią pozostałe warunki określone w ustawie) mogą domagać się zwrotu wydatków na budowę, które poniosły.
Uprawnionymi do zwrotu wydatków są zatem osoby fizyczne (nie tylko podatnicy), niezależnie od ich obywatelstwa czy kraju opodatkowania. W związku z tym również osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą mogą korzystać z możliwości uzyskania zwrotu wydatków, o ile realizują określoną inwestycję budowlaną w Polsce. Jednakże wzory wniosków opracowane przez Ministerstwo Finansów pośrednio nie zostały przystosowane dla złożenia wniosku przez osobę niebędącą polskim rezydentem, ale te wzory formularzy nie mają charakteru urzędowego i nie są wiążące dla podatników. Każdy może więc napisać poprawny i skuteczny wniosek samodzielnie lub z pomocą specjalisty (np. doradcy podatkowego) w innym kształcie, byleby spełniał on ustawowe wymogi. Co istotne, dla celów zwrotu VAT za materiały budowlane nie jest ważne, gdzie mieszka osoba w momencie dokonywania wydatków: w kraju, czy za granicą. W tym drugim przypadku występuje jednak pewne utrudnienie, gdyż ustawa nie wskazuje, do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć wniosek o zwrot VAT.
Jakich inwestycji dotyczy zwrot?
Zwrot wydatków na cele budowlane udokumentowanych fakturami dotyczy okresu od 1 maja 2004 roku bezterminowo.
Na mocy omawianej ustawy osoba fizyczna ma więc prawo do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a po tej dacie są opodatkowane wyższym podatkiem VAT, poniesionych po 1 maja 2004 r. w związku z:
-
budową budynku mieszkalnego;
-
nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
-
remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Przez budynek mieszkalny rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.
Wykazy robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego zostały podane w osobnym punkcie niżej.
Roboty zaliczane do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego
W załączniku do ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym można znaleźć wykazy robót zaliczanych do remontu budynku czy lokalu mieszkalnego.
Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego obejmuje:
-
Remont lub modernizacja przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy, obejmujące:
-
przyłącza wodociągowe, hydrofornie;
-
przyłącza kanalizacyjne, bezodpływowe zbiorniki ścieków, urządzenia do oczyszczania ścieków;
-
przyłącza sieci cieplnej, węzły cieplne, kotłownie;
-
przyłącza do linii elektrycznej.
-
-
Wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej.
-
Remont i modernizacja fundamentów, łącznie z izolacjami, obejmujące:
-
wzmocnienie fundamentów lub ich zabezpieczenie;
-
izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, cieplne;
-
osuszanie fundamentów.
-
-
Remont lub modernizacja elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczące:
-
konstrukcji stropów;
-
konstrukcji ścian nośnych i zewnętrznych;
-
konstrukcji i pokrycia dachu;
-
docieplenia stropów i stropodachów;
-
kanałów spalinowych i wentylacyjnych;
-
pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, jak np. słupów, podciągów, schodów, zadaszeń, balkonów, loggii, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonnych.
-
-
Remont lub modernizacja elewacji budynku, obejmujące:
-
tynki i okładziny zewnętrzne;
-
malowanie elewacji;
-
docieplenie ścian budynku;
-
obróbki blacharskie i elementy odwodnienia budynku.
-
-
Wbudowanie nowych, wymiana lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych.
-
Przebudowa układu funkcjonalnego budynku, obejmująca:
-
sanitariaty i kuchnie;
-
wjazdy, podjazdy, zabezpieczenia i wykonanie innych elementów związanych z udostępnieniem i przystosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych.
-
-
Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
-
instalacji sanitarnych;
-
instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia;
-
instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;
-
instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;
-
przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;
-
instalacji i urządzeń grzewczych.
-
-
Wykonanie nowych instalacji gazowych.
-
Wykonanie nowych instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.
Natomiast wykaz robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego obejmuje:
-
Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:
-
ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych;
-
podłóg i posadzek;
-
okien, świetlików i drzwi;
-
powłok malarskich i tapet;
-
elementów kowalsko-ślusarskich;
-
izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych.
-
-
Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
-
instalacji sanitarnych;
-
instalacji elektrycznych;
-
instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;
-
instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;
-
instalacji i urządzeń grzewczych;
-
przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;
-
instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.
-
-
Wykonanie nowych instalacji gazowych.
Roboty podane w powyższych wykazach należy rozumieć ściśle, niedopuszczalna jest tu bowiem wykładnia rozszerzająca. Jeśli jakaś inwestycja nie została wymieniona w powyższych wykazach, to zwrot wydatków nie będzie przysługiwał.
Materiały budowlane objęte systemem zwrotu wydatków
W dniu 3 września 2010 r. Minister Infrastruktury wydał obwieszczenie w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką 23%.
Tabelaryczny wykaz materiałów budowlanych stanowi załącznik do ww. obwieszczenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Infrastruktury Wykaz materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia l maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, pod pojęciem podatku VAT należy rozumieć podatek od towarów i usług o stawce 23% w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), przedstawia się następująco:
Materiały budowlane objęte zwrotem
Zastosowana symbolika PKWiU odpowiada klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).
Poz. |
Symbol PKWiU |
Nazwa wyrobu (grupy wyrobów) |
1 |
2 |
3 |
1 |
ex 08.12.11.0 |
Piaski naturalne - wyłącznie piasek przeznaczony do celów budowlanych |
2 |
08.12.12.0 |
Granulki, odłamki i proszek; otoczaki i żwir |
3 |
ex 16.10.10.0 |
Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane - wyłącznie: - klepki, listwy i fryzy do parkietów, niełączone z drewna tropikalnego; - listwy dębowe do parkietów; - deszczułki posadzkowe lite z drewna liściastego; - listwy przyścienne z drewna liściastego; - klepki, listwy i fryzy na parkiet z drewna liściastego |
4 |
ex 16.10.21.0 |
Drewno kształtowane w sposób ciągły wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni, włączając niepołączone drewniane materiały podłogowe oraz wałki i listwy przypodłogowe - wyłącznie: - tarcica podłogowa strugana z drewna iglastego; - listwy przyścienne z drewna iglastego; - kostka brukowa z drewna iglastego i liściastego, inna niż nasycona; - drewno iglaste pozostałe nienasycone (łącznie z klepkami i listwami na parkiet, niepołączonymi), inne niż: boazeria, tarcica podłogowa nasycona, listwy przyścienne nasycone; - drewno liściaste nienasycone pozostałe, inne niż listwy i ramy do obrazów, boazeria; - klepki, listwy i fryzy na parkiet z drewna liściastego (obrobione) |
5 |
16.22.10.0 |
Gotowe płyty podłogowe |
6 |
16.23.11.0 |
Okna i drzwi, ościeżnice i progi, z drewna |
7 |
ex 16.23.20.0 |
Prefabrykowane budynki z drewna - wyłącznie budynki prefabrykowane mieszkalne |
8 |
ex 17.24.11.0 |
Tapety papierowe i podobne pokrycia ścienne; przezroczyste papierowe materiały okienne - z wyłączeniem przezroczystych papierowych materiałów okiennych |
9 |
ex 20.30.22.0 |
Pozostałe farby i pokosty; gotowe sykatywy i masy uszczelniające - wyłącznie: - kity szklarskie i kity budowlane uszczelniające; - nieogniotrwałe preparaty powierzchniowe na fasady, ściany wewnętrzne, sufity, itp. |
10 |
ex 20.52.10.0 |
Kleje - wyłącznie kleje winylowe: na bazie polioctanu winylu, z pochodnych winylowych i z kopolimerów butadienu, przeznaczone do sprzedaży detalicznej |
11 |
ex 22.21.21.0 |
Sztuczne jelita z utwardzonych białek lub materiałów celulozowych; rury, przewody i węże, sztywne, z tworzyw sztucznych - wyłącznie rury, przewody i węże przeznaczone do stosowania w budownictwie |
12 |
ex 22.21.29.0 |
Pozostałe rury, przewody i węże oraz ich wyposażenie, z tworzyw sztucznych - wyłącznie przeznaczone do stosowania w budownictwie |
13 |
ex 22.21.41.0 |
Pozostałe płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy, z tworzyw sztucznych komórkowych - wyłącznie: - płyty z polistyrenu spienionego (styropianu); - płyty komórkowe z poliuretanów |
14 |
ex 22.21.42.0 |
Pozostałe płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy, z tworzyw sztucznych innych niż komórkowe - wyłącznie płyty faliste z poliestrów |
15 |
ex 22.23 |
Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa - z wyłączeniem: - zbiorników, kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 22.23.13.0); - stolarki okrętowej (PKWiU ex 22.23.14.0); - linoleum i pokryć podłogowych gumowych (PKWiU ex 22.23.15.0) |
16 |
ex 22.29.29.0 |
Pozostałe wyroby z tworzyw sztucznych - wyłącznie prefabrykowane kubły i podobne artykuły do filtrowania wody przy wejściu do ścieków |
17 |
ex 23.11 |
Szkło płaskie - wyłącznie szkło budowlane |
18 |
ex 23.12 |
Szkło płaskie, profilowane i poddane dalszej obróbce - wyłącznie szkło budowlane |
19 |
ex 23.14.12.0 |
Arkusze cienkie (woale), taśmy, maty, wojłoki, płyty i pozostałe wyroby z włókien szklanych, z wyłączeniem tkanin - inne niż maty szklane bezalkaliczne |
20 |
ex 23.19.12.0 |
Kształtki chodnikowe, cegły, dachówki, płytki do wykładania podłóg, ścian i inne wyroby ze szkła prasowanego lub formowanego; szkło witrażowe i podobne; szkło wielokomórkowe lub piankowe w blokach, płytach lub podobnych postaciach - z wyłączeniem witraży |
21 |
23.31.10.0 |
Płytki ceramiczne i płyty chodnikowe ceramiczne |
22 |
ex 23.32 |
Cegły, dachówki i materiały budowlane, z wypalanej gliny - z wyłączeniem przewodów kwasoodpornych kamionkowych oraz przewodów digestoryjnych kamionkowych (PKWiU ex 23.32.13.0) |
23 |
23.42 |
Wyroby sanitarne ceramiczne |
24 |
ex 23.5 |
Cement, wapno i gips - z wyłączeniem dolomitu kalcynowanego lub spiekanego (PKWiU 23.52.30.0) |
25 |
ex 23.6 |
Wyroby z betonu, cementu i gipsu - z wyłączeniem wyrobów ze sztucznego kamienia "Lastrico" (w tym pomników i nagrobków), innych niż: płyty parapetowe, płyty okładzinowe stopni schodowych i ścian oraz wykładziny posadzkowe |
26 |
23.99.12.0 |
Wyroby z asfaltu i podobnych materiałów |
27 |
ex. 23.99.13.0 |
Mieszanki bitumiczne oparte na naturalnych i sztucznych materiałach mineralnych i bitumie, naturalnym asfalcie lub podobnych substancjach wiążących - z wyłączeniem: - kitów szpachlowych, szpachlówek, mas i wypełniaczy por asfaltowych i bitumicznych innych niż masy i roztwory asfaltowe hydroizolacyjne - makadamu smołowego |
28 |
ex 23.99.19.0 |
Wyroby z mineralnych surowców niemetalicznych, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie: - wełna mineralna luzem i wyroby izolacji termicznej i akustycznej z wełny mineralnej; - wermikulit porowaty, iły porowate i podobne porowate materiały mineralne, włącznie z ich mieszaninami - inne niż żużel spieniony; - mieszaniny i wyroby z materiałów izolujących cieplnie lub akustycznie, pozostałe |
29 |
ex 24.10 |
Żeliwo, stal i żelazostopy - wyłącznie: - wyroby płaskie walcowane na zimno i powlekane, ze stali; - wyroby płaskie walcowane na gorąco, ze stali (PKWiU ex 24.10.3) - inne niż pręty i profile grube; - sztaby i pręty ze stali szybkotnącej, nieobrobione więcej niż walcowane na gorąco, ciągnione na gorąco lub wyciskane; walcowane na gorąco, ciągnione na gorąco lub wyciskane, nieobrobione więcej niż platerowane - inne niż grube; - wyroby płaskie walcowane, o szerokości < 600 mm, ze stali krzemowej elektrotechnicznej (PKWiU ex 24.10.54.0) - inne niż wyroby płaskie zwinięte (taśmy wąskie lub cięte), walcowane na gorąco, o szerokości < 600 mm ze stali innej niż niestopowa, nierdzewna lub szybkotnąca; - pręty walcowane na gorąco, ze stali (PKWiU ex 24.10.6) - z wyjątkiem prętów i profili grubych oraz prętów kutych ze stali szybkotnącej; - kształtowniki otwarte, obrobione na gorąco ze stali, ścianka szczelna ze stali oraz elementy konstrukcyjne torów kolejowych lub tramwajowych ze stali (PKWiU ex 24.10.7) - z wyjątkiem prętów i profili grubych; profili ze stali niestopowej obrobionych na zimno powlekanych lub pokrywanych cynkiem; kształtowników kutych ze stali niestopowej; profili kutych ze stali niestopowej; ścianki szczelnej oraz kątowników spawanych, ze stali (PKWiU 24.10.74.0); elementów konstrukcyjnych torów kolejowych lub tramwajowych, ze stali (PKWiU 24.10.75). |
30 |
ex 24.20 |
Rury, przewody rurowe, profile drążone i łączniki, ze stali - z wyłączeniem półwyrobów z rurowni niezaliczanych do wyrobów gotowych |
31 |
ex 24.31 |
Pręty ciągnione na zimno - z wyłączeniem profili obrobionych na zimno ze stali niestopowej nie powlekanych lub pokrywanych (PKWiU ex 24.31.10.0) |
32 |
24.32 |
Wyroby płaskie walcowane na zimno, z wyłączeniem wyrobów ze stali krzemowej elektrotechnicznej |
33 |
ex 24.33.1 |
Kształtowniki otwarte, formowane lub profilowane na zimno - z wyłączeniem profili ze stali niestopowej obrobionych na zimno powlekanych lub pokrywanych cynkiem |
34 |
24.33.20.0 |
Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej |
35 |
24.33.30.0 |
Panele wielowarstwowe z cienkiej blachy stalowej |
36 |
24.34 |
Drut ciągniony na zimno |
37 |
24.42.24.0 |
Płyty, blachy i taśmy z aluminium i stopów aluminium, o grubości > 0,2 mm |
38 |
ex 24.44.26.0 |
Rury, przewody rurowe oraz łączniki rur lub przewodów rurowych, z miedzi i jej stopów - z wyłączeniem rur i przewodów rurowych ze stopów miedzi oraz armatury przemysłowej z miedzi i stopów miedzi |
39 |
24.51.20.0 |
Rury, przewody rurowe i profile drążone odlewane z żeliwa |
40 |
24.51.30.0 |
Łączniki rur lub przewodów rurowych odlewane z żeliwa |
41 |
24.52.30.0 |
Łączniki rur lub przewodów rurowych odlewane ze staliwa |
42 |
ex 25.11.10.0 |
Budynki prefabrykowane z metalu - z wyłączeniem konstrukcji stalowych budynków jednokondygnacyjnych, halowych i pawilonowych, szkieletów budynków i budowli dwu- i wielokondygnacyjnych, konstrukcji nośnych budowlanych z aluminium |
43 |
ex 25.11.23.0 |
Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium - wyłącznie: - elementy budowlane z blachy profilowanej i z blachy płaskiej, stalowe; - elementy konstrukcyjne zbrojeń żelbetów; - elementy konstrukcyjne z blach stalowych, ocynkowanych i powlekanych; - elementy konstrukcji nośnych kotłów, schodów, pomostów, opancerzenia, izolacji i obmurowań - z żeliwa lub stali; - elementy budowlane stalowe i żeliwne: z kształtowników, wspornikowe, łączniki, osłony wykończeniowe dachowe i ścienne, elementy ogrodzeniowe, kraty; - elementy ramowe budowlane stalowe i żeliwne; - elementy budowlane - z aluminium; - płyty i elementy warstwowe budowlane z aluminium oraz segmenty ścienne wypełnione płytą warstwową z okładziną aluminiową |
44 |
ex 25.12.10.0 |
Drzwi i progi drzwiowe, okna i ramy do nich, bramy, żaluzje oraz ścianki działowe mocowane do podłogi, z metalu - z wyłączeniem drzwi, okien i iluminatorów okrętowych, świetlików i iluminatorów jachtowych |
45 |
25.21.11.0 |
Grzejniki centralnego ogrzewania oraz ich części, z żeliwa lub stali, z wyłączeniem ogrzewanych elektrycznie |
46 |
ex 25.21.12.0 |
Kotły centralnego ogrzewania wytwarzające gorącą wodę lub parę o niskim ciśnieniu - z wyłączeniem kotłów parowych innych niż: - kotły grzewcze parowe stalowe i żeliwne dla budownictwa; - kotły grzewcze parowe stalowe |
47 |
25.21.13.0 |
Części kotłów centralnego ogrzewania |
48 |
ex 25.29.11.0 |
Zbiorniki, cysterny, kadzie i podobne pojemniki (z wyłączeniem pojemników na sprężony lub skroplony gaz), z żeliwa, stali lub aluminium, o pojemności > 300 l, niewyposażone w urządzenia mechaniczne lub termiczne - wyłącznie wymienniki ciepła i naczynia wyrównawcze c.o. i c.w., zasobniki ciepłej wody, zbiorniki w oczyszczalniach ścieków - ze stali |
49 |
25.30.12.0 |
Instalacje pomocnicze przeznaczone do współpracy z kotłami; skraplacze do siłowni na parę wodną lub inną |
50 |
25.30.13.0 |
Części wytwornic pary |
51 |
ex 25.72.12.0 |
Pozostałe zamki z metali nieszlachetnych - wyłącznie zamki w rodzaju używanych do drzwi inne niż zamki elektroniczne i szyfrowe |
52 |
ex 25.72.13.0 |
Zamknięcia i okucia z zamknięciami, zawierające zamki; części; klucze występujące oddzielnie - wyłącznie okucia budowlane |
53 |
ex 25.72.14.0 |
Zawiasy, zamocowania, obsady i podobne wyroby do pojazdów silnikowych, drzwi, okien, mebli itp., wykonane z metali nieszlachetnych - wyłącznie okucia budowlane |
54 |
ex 25.93.11.0 |
Drut splatany i skręcany, liny, kable, taśmy plecione, zawiesia i podobne wyroby z żeliwa lub stali, bez izolacji elektrycznej - wyłącznie sploty i linki do konstrukcji sprężonych ze stali nierdzewnej nieizolowane elektrycznie |
55 |
ex 25.93.12.0 |
Drut kolczasty z żeliwa lub stali; drut splatany i skręcany, kable, taśmy plecione i podobne wyroby z miedzi lub aluminium, bez izolacji elektrycznej - wyłącznie: - przewody napowietrzne z aluminium; - przewody napowietrzne z rdzeniem stalowym z aluminium |
56 |
ex 25.93.13.0 |
Tkaniny, kraty, siatki i ogrodzenia z drutu z żeliwa, stali lub miedzi; siatka rozciągana z żeliwa, stali lub miedzi - wyłącznie: - kraty, siatki i ogrodzenia z drutu stalowego, spawane na przecięciach; - kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, niepowlekane tworzywem sztucznym; - kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego, pokrywane tworzywem sztucznym, pozostałe inne niż ogrodzenia i siatki z drutu |
57 |
ex 25.94.11.0 |
Elementy złączne, śruby i wkręty z żeliwa lub stali, gwintowane, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie okucia budowlane łączące |
58 |
ex 25.99.11.0 |
Zlewy, umywalki, wanny i pozostałe elementy wyposażenia sanitarnego oraz ich części, z żeliwa, stali, miedzi lub aluminium - z wyłączeniem wyrobów z miedzi lub aluminium, innych niż syfony umywalkowe i pisuarowe |
59 |
ex 25.99.29.0 |
Pozostałe wyroby z metali nieszlachetnych, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie: - wyroby i odlewy z żeliwa nieciągliwego - inne niż: kotwice, drapacze i ich części - z wyjątkiem odlewów żeliwnych (półfabrykatów do dalszej obróbki); - drabiny stanowiące elementy budowlane komunikacji, ze stali; - szczeble, ze stali; - osłony instalacji budowlanych, elementy instalacji budowlanych odwadniających, ze stali lub aluminium; - elementy budowlane wyposażeniowe do czyszczenia obuwia oraz takie jak: uchwyty do rynien, rur spustowych, rur instalacyjnych (wodociągowych, gazowych, itp.), zespoły wywietrznika z pionu zsypowego, ze stali; - okładziny elewacyjne budowlane z aluminium; - grzejniki z aluminium; - osprzęt centralnego ogrzewania z miedzi i stopów miedzi; - szyldy i tablice budowlane - z aluminium lub ze stali |
60 |
ex 26.51.52.0 |
Przyrządy i aparatura do pomiaru lub kontroli przepływu, poziomu, ciśnienia lub pozostałych zmiennych parametrów cieczy lub gazów - wyłącznie mierniki ciepła |
61 |
ex 26.51.63.0 |
Gazomierze, liczniki do cieczy lub liczniki do pomiaru zużycia lub produkcji prądu - wyłącznie gazomierze, wodomierze, liczniki elektryczne prądu zmiennego |
62 |
ex 26.51.65.0 |
Przyrządy, maszyny i urządzenia do automatycznej regulacji lub kontroli, hydrauliczne lub pneumatyczne - wyłącznie reduktory membranowe |
63 |
ex 26.51.70.0 |
Termostaty, manostaty i pozostałe przyrządy i aparatura do automatycznej regulacji lub kontroli - wyłącznie termostaty, inne niż lotnicze |
64 |
ex 27.12.21.0 |
Bezpieczniki do napięć <= 1000 V - wyłącznie podstawy i wkładki bezpiecznikowe niskiego napięcia |
65 |
27.12.31.0 |
Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę łączeniową lub zabezpieczającą do napięć <= 1000 V |
66 |
ex 27.12.32.0 |
Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę łączeniową lub zabezpieczającą do napięć > 1000 V - wyłącznie rozdzielnice prefabrykowane napowietrzne |
67 |
ex 27.12.40.0 |
Części do aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej - wyłącznie: - dla rozdzielni prefabrykowanych napowietrznych; - do urządzeń rozdzielczych i sterowniczych niskiego napięcia (inne niż osprzęt do rozdzielni niskiego napięcia) |
68 |
ex 27.32.13.0 |
Pozostałe przewody elektryczne do napięć <= 1000 V - wyłącznie: - przewody elektroenergetyczne do układania na stałe, wyposażone w złączki, do napięć > 80 V, w rodzaju stosowanych w telekomunikacji, inne niż przewody instalacyjne do urządzeń radiotechnicznych; - kable elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi, wyposażone w złączki do napięć > 80 V, inne niż okrętowe; - przewody elektroenergetyczne niewyposażone w złączki, do napięć = 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, do układania na stałe: instalacyjne, uzbrojone i kabelkowe; - przewody elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi niewyposażone w złączki, do napięć = 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, inne niż okrętowe i sygnalizacyjne normalno-wymiarowe; - przewody elektroenergetyczne z żyłami aluminiowymi, niewyposażone w złączki, do napięć = 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm; - przewody elektroenergetyczne, niewyposażone w złączki, do napięć > 80 V, ale < 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, do układania na stałe, instalacyjne, uzbrojone i kabelkowe; - przewody elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi, niewyposażone w złączki, do napięć > 80 V, ale < 1000 V, o średnicy pojedynczego przewodu większej niż 0,51 mm, inne niż okrętowe |
69 |
ex 27.32.14.0 |
Pozostałe przewody elektryczne do napięć > 1000 V - wyłącznie: - przewody elektroenergetyczne instalacyjne; - przewody elektroenergetyczne uzbrojone; - kable elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi i z żyłami aluminiowymi |
70 |
ex 27.33.14.0 |
Elementy izolacyjne z tworzyw sztucznych - wyłącznie elementy izolacyjne dla budownictwa |
71 |
ex 27.40.24.0 |
Reklamy świetlne, podświetlane tablice i znaki informacyjne i podobne - wyłącznie tablice i gabloty informacyjne budowlane |
72 |
ex 27.40.25.0 |
Żyrandole oraz pozostałe oprawy oświetleniowe instalowane na suficie lub ścianach - wyłącznie: - oprawy oświetleniowe mieszkaniowe do żarówek i żarówek halogenowych (z wyjątkiem reflektorów), inne niż zabezpieczone przed wnikaniem wody; - oprawy oświetleniowe przemysłowe (>= IP 20), do żarówek i świetlówek, stałe; - oprawy oświetleniowe przemysłowe (>= IP 20), do rtęciówek |
73 |
ex 27.51.25.0 |
Podgrzewacze wody elektryczne o działaniu natychmiastowym lub zbiornikowe oraz grzałki nurnikowe - z wyłączeniem grzałek elektrycznych nurnikowych |
74 |
ex 27.51.28.0 |
Pozostałe piece; kuchenki, płyty kuchenne, pierścienie do gotowania; ruszty do smażenia i pieczenia - wyłącznie kuchenki elektryczne domowe, zawierające przynajmniej jedną płytę grzewczą i jeden piekarnik, włączając kuchenki gazowo-elektryczne |
75 |
ex 27.52.11.0 |
Sprzęt gospodarstwa domowego do gotowania i podgrzewacze płytowe, z żeliwa, stali lub miedzi, nieelektryczny - wyłącznie: - urządzenia do gotowania i podgrzewacze płytowe, na gaz, z piekarnikiem na gaz lub na gaz i inne paliwa, z żeliwa lub stali, inne niż piekarniki gazowe - kuchnie węglowe stałe |
76 |
ex 27.52.12.0 |
Pozostały sprzęt gospodarstwa domowego na gaz lub na gaz i inne paliwo oraz na paliwo płynne lub stałe - wyłącznie: - piece grzewcze gazowe; - piece uniwersalne; - piece stałopalne; - piece żeliwne przenośne |
77 |
ex 27.52.14.0 |
Podgrzewacze wody przepływowe lub pojemnościowe, nieelektryczne - z wyłączeniem kolektorów słonecznych |
78 |
ex 27.52.20.0 |
Części pieców, kuchenek, podgrzewaczy płytowych i podobnego nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego - wyłącznie: - sprzęt do domowych urządzeń piecowych i kuchennych żeliwny (płyty kuchenne, ruszty, zasuwy kominowe, drzwiczki kuchenne i piecowe, kratki wentylacyjne, itp.); - krążki i komplety krążków kuchennych, żeliwne i stalowe |
79 |
ex 27.90.12.0 |
Izolatory elektryczne; elementy izolacyjne maszyn i urządzeń elektrycznych; przewody rurowe do kabli elektrycznych - wyłącznie części do urządzeń rozdzielczych wysokiego napięcia prefabrykowanych oraz części do urządzeń rozdzielczych i sterowniczych niskiego napięcia, inne niż: - izolatory elektryczne (z wyjątkiem szklanych i ceramicznych); - drut nawojowy izolowany; - kable i przewody elektryczne koncentryczne; - przewody elektryczne |
80 |
ex 28.13.14.0 |
Pozostałe pompy odśrodkowe do cieczy; pozostałe pompy do cieczy; podnośniki do cieczy - wyłącznie hydrofory |
81 |
28.21.11.0 |
Palniki piecowe; mechaniczne podawacze węgla, włączając ich ruszty mechaniczne; mechaniczne urządzenia do usuwania popiołu oraz podobne urządzenia |
82 |
ex 28.21.14.0 |
Części pieców, palenisk i palników piecowych - wyłącznie części palników piecowych na paliwo ciekłe, stałe pyłowe lub na gaz; części mechanicznych podawaczy węgla, włączając ich ruszty mechaniczne, mechaniczne urządzenia do usuwania popiołu oraz podobne urządzenia |
83 |
ex 28.29.12.0 |
Urządzenia i aparatura do filtrowania lub oczyszczania cieczy - wyłącznie: - urządzenia i aparatura do filtrowania lub oczyszczania wody kotłowej; - filtry przykotłowe oleju |
84 |
bez względu na symbol PKWiU |
Armatura metalowa przemysłowa - wyłącznie: - armatura z żeliwa szarego; - zasuwy; - zawory; - przepustnice Armatura metalowa sieci domowej |
85 |
bez względu na symbol PKWiU |
Urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania - wyłącznie urządzenia i zestawy urządzeń do automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także części do tych urządzeń |
86 |
bez względu na symbol PKWiU |
Panele podłogowe i listwy przypodłogowe laminowane, wykonane na bazie płyty pilśniowej HDF, MDF lub na bazie płyty wiórowej |
87 |
bez względu na symbol PKWiU |
Membrany (przepony) paroprzepuszczalne pod pokrycia dachowe, z polietylenu, posiadające zbrojenie, specjalną perforację lub nacięcia względnie wykonane z włókien syntetycznych |
Zgodnie z objaśnieniami do powyższego wykazu, „ex” dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania.
Jak sprawdzić, czy dany wyrób jest objęty systemem zwrotu VAT?
Aby sprawdzić, czy dany wyrób budowlany objęty jest systemem zwrotu VAT, jeśli znany jest symbol PKWiU danego wyrobu, to sprawdzamy, czy w wykazie znajduje się grupowanie PKWiU o takim dokładnie symbolu albo zaczynające się od tych samych cyfr. Jeżeli znajdzie się dokładnie taki sam symbol PKWiU, a nazwa grupy towarów odpowiada nazwie zakupionego wyrobu, to znaczy, że dany wyrób jest objęty systemem zwrotu VAT.
Jeżeli natomiast symbol PKWiU nie jest znany, to można próbować ustalić go poszukując samodzielnie wyrobu w PKWiU (pomocna może tu być wyszukiwarka internetowa – gdzie wpisujemy: nazwa naszego wyrobu and PKWiU (dzięki dodaniu słowa „and” wyszukiwarka pokaże tylko te wyniki, które zawierają wszystkie poszukiwane frazy).
Przykład:
-
Jeśli poszukujemy symbolu okien PCV, to w wyszukiwarce wpisujemy następujący tekst: okna PCV and PKWiU.
Jak czytaćPolską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU)?
Przy tworzeniu PKWiU przyjęto zasadę kompletności podziału grupowań macierzystych jako podstawowy i nieodzowny warunek poprawności całej klasyfikacji. Zasada ta stanowi, iż suma zakresów grupowań pochodnych musi być równa zakresowi bezpośrednio nadrzędnego grupowania macierzystego. Oznacza to, że suma zakresów grupowań pochodnych musi w pełni wyczerpywać zakres grupowania macierzystego i nie może być od niego większa.
Aktualne klasyfikacje PKWiU dostępne są na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (www.stat.gov.pl) pod adresem: http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/PKWiU/pkwiu.htm.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 2005 r. Nr 177 poz. 1468 ze zm.);
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?