Według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować dostawę i montaż wyprodukowanej przez spółkę (...)

Według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować dostawę i montaż wyprodukowanej przez spółkę stolarki okiennej oraz usługi montażu stolarki okiennej i drzwiowej dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego?

Z treści pisma wynika, że spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkuje, kupuje i sprzedaje stolarkę budowlaną i do tych transakcji stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 22%. Wątpliwości podatnika budzi natomiast stosowanie stawki podatku w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na postawie przepisów o statystyce publicznej. Zatem klasyfikacje statystyczne decydują o tym, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, świadczeniem usług (do których wlicza się wartość materiałów), czy też dostawą towarów i świadczeniem usług. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania , co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Zgodnie z danymi GUS, montaż okien przez ich producenta (przy uwzględnieniu przepisu art. 41 ust. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004r.) jest klasyfikowany jako sprzedaż towaru (okna) w zależności od materiału z jakiego zostały one wykonane, a więc stawka wynosi 22%. Dostawa materiałów budowlanych opodatkowana jest podatkiem VAT w/g stawki 22% zgodnie z art. 41 ust.1 w/w ustawy.

Porady prawne

Natomiast, jeśli usługę świadczy firma, która kupuje materiały od innego podmiotu, podatnik świadczący usługę będzie mógł sobie wliczyć cenę usług i cenę zakupu materiałów jako wartość usługi i wystawić fakturę na 7%, zaś odliczy sobie VAT od ceny zakupu materiału budowlanego. Jednak musi być spełniony warunek, aby ta czynność, która miałaby być opodatkowana stawką 7 - procentową, w istocie była usługą.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się 7% stawkę podatku VAT w odniesieniu do:a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych.Definicję robót związanych z budownictwem mieszkaniowym zawiera art. 146 ust.2 ustawy.

W świetle przytoczonych przepisów, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego co jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej. Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów.

Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlano - montażowe dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), w ramach których spółka będzie wstawiać lub wymieniać okna czy drzwi wówczas do pełnej wartości kosztorysu, może zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT. Należy wystawić wówczas jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. W pozycji tej również towar jako integralny element całej usługi będzie objęty tą stawką podatkową - tj. taką, jak za samą usługę.

Gdy umowa zawarta z klientem określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług, przez wyłączenie z kosztorysu poszczególnych elementów, podlegają one opodatkowaniu osobno (wg przewidzianych stawek). Natomiast, jeśli przedmiotem umowy będzie tylko dostawa okien lub drzwi, wówczas należy wystawić fakturę z zastosowaniem stawki podstawowej tj. 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, że podatnik jest obowiązany do dokonywania prawidłowego określania przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym definiowaniem wykonywanych czynności i stosowaniem stawki opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika