Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • kubazapinacz
  Wysłany: 2009-06-24 19:50:59

  Proszę o poradę. W czerwcu zmarł nasz ojciec. Wcześniej w listopadzie mama. Zostało po nich mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Nie zostawili testamentu, ale jedynymi spadkobiercami jesteśmy my, czyli troje ich dzieci.
  Wiem, że postępowanie spadkowe możemy załatwić właśnie u notariusza. I teraz pytania:
  - ile to będzie nas kosztowało - w grę wchodzi mieszkanie (po śmierci mamy nie robiliśmy sprawy spadkowej) i konto bankowe (bez lokat) ojca
  - w mieszkaniu obecnie nikt nie mieszka, ale nadal jest tam zameldowany jeden z braci, który przebywa w tej chwili za granicą
  - czy możemy zaraz po przeprowadzeniu postępowania spadkowego to mieszkanie sprzedać? Słyszeliśmy, że jeśli uzyskane pieniądze przeznaczymy na inne mieszkanie to niby nie. Dwoje z nas ma kredyt mieszkaniowy na inny lokal
  mieszkalny, jedynie brat, który nadal tam jest zameldowany, nie ma takiego.
  Jak to załatwić najkorzystniej, tak żeby nie płacić gigantycznych podatków?
  Dziękuj

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego mieszkania

  Czy wpłacając podatek od spadków za otrzymane po rodzicach mieszkanie, czy przy sprzedaży tego mieszkania też się płaci podatek? Mieszkanie 53m2 mogłoby być zwolnione z podatku od spadku, bo nie przekracza 110m2, ale gdyby przepisać je na córkę, która ma w tej chwili 16 lat. Czy od przepisania tego mieszkania na córkę będzie opłata skarbowa? W jakiej wysokości? I jakie opłaty notarialne i sądowe (księga wieczysta). Mieszkanie na wolnym rynku może mieć wartość ok. 70 tys. zł. Czy 16-letnia córka może dysponować tym mieszkaniem tak jak pełnoletnia? Czy to rodzice w jej imieniu? Szczególnie chcemy wiedzieć, czy córka może w każdej chwili sprzedać to mieszkanie? A jeżeli tak to czy będzie płaciła podatek od sprzedaży? A gdy w ciągu 2 lat kupi inne mieszkanie np. w innej miejscowości?

 • Podatek od sprzedaży nieruchomości

  Zaciągnąłem kredyt na kupno mieszkania w wysokości 100000 zł. Po dwóch latach spłaty kredytu żona otrzymała mieszkanie w spadku po swojej mamie obciążone kredytem hipotecznym. Postanowiliśmy sprzedać nasze mieszkanie i przeprowadzić się do odziedziczonego mieszkania. Kupujący przeleje pieniądze na rachunek banku i po jego spłacie pozostanie nam 20000 zł. Postanowiliśmy tą kwotą spłacić kredyt na odziedziczonym mieszkaniu. Czy od kwoty 20000 zł musimy odprowadzić podatek, jeżeli tak to jakiej wysokości? Czy istnieje możliwość spłaty tymi pieniędzmi kredytu w odziedziczonym mieszkaniu? Czy ta sytuacja ma zastosowanie w chwili sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od kupna mieszkania? Kto płaci podatek podczas zawarcia aktu notarialnego sprzedaży mieszkania?

 • Podatek od sprzedaży mieszkania małżonków

  Zaciągnąłem kredyt na kupno mieszkania w wysokości 100 000 zł. Po dwóch latach spłaty kredytu żona otrzymała mieszkanie w spadku po swojej mamie obciążone kredytem hipotecznym. Postanowiliśmy sprzedać nasze mieszkanie i przeprowadzić się do odziedziczonego mieszkania. Kupujący przeleje pieniądze na rachunek banku i po jego spłacie pozostanie nam 20 000 zł. Postanowiliśmy tą kwotą spłacić kredyt na odziedziczonym mieszkaniu. Czy od kwoty 20 000 zł musimy odprowadzić podatek, jeżeli tak to jakiej wysokości? Czy istnieje możliwość spłaty tymi pieniędzmi kredytu w odziedziczonym mieszkaniu?

 • Spłata kredytu za przychód ze sprzedaży mieszkania

  Sprzedałem mieszkanie. Kwotą uzyskaną ze sprzedaży zapłaciłem zaciągnięty wcześniej kredyt hipoteczny i pozostało mi jeszcze 20000 zł. Mieszkanie zostało sprzedane przed upływem 5 lat od kupna. Żona otrzymała mieszkanie w spadku obciążone kredytem hipotecznym, który musimy spłacać już od zeszłego roku. Spłaciliśmy zeszłoroczną ratę, a także musimy zapłacić ratę w tym roku. Czy możemy tę spłatę raty pokryć pozostałą kwotą 20000 zł? Czy możemy na poczet spłaty kredytu odziedziczonego mieszkania zaliczyć sobie zeszłoroczną ratę? Mam na myśli art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nabycie mieszkania rozumiem także jako nabycie w formie spadku, ale jak uczy życie to może nie jest tak jak nam się wydaje.

 • Podatek od sprzedaży mieszkania

  Czy po 1,5 roku użytkowania mieszkania mogę je sprzedać nie płacąc podatku od sprzedaży? Jeżeli nie, to jak wysoki jest ów podatek?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane