Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • kubazapinacz
    Wysłany: 2009-06-24 19:50:59

    Proszę o poradę. W czerwcu zmarł nasz ojciec. Wcześniej w listopadzie mama. Zostało po nich mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Nie zostawili testamentu, ale jedynymi spadkobiercami jesteśmy my, czyli troje ich dzieci.
    Wiem, że postępowanie spadkowe możemy załatwić właśnie u notariusza. I teraz pytania:
    - ile to będzie nas kosztowało - w grę wchodzi mieszkanie (po śmierci mamy nie robiliśmy sprawy spadkowej) i konto bankowe (bez lokat) ojca
    - w mieszkaniu obecnie nikt nie mieszka, ale nadal jest tam zameldowany jeden z braci, który przebywa w tej chwili za granicą
    - czy możemy zaraz po przeprowadzeniu postępowania spadkowego to mieszkanie sprzedać? Słyszeliśmy, że jeśli uzyskane pieniądze przeznaczymy na inne mieszkanie to niby nie. Dwoje z nas ma kredyt mieszkaniowy na inny lokal
    mieszkalny, jedynie brat, który nadal tam jest zameldowany, nie ma takiego.
    Jak to załatwić najkorzystniej, tak żeby nie płacić gigantycznych podatków?
    Dziękuj

    Odpowiedz Cytuj
  • Proszę o pomoc odziedziczyłam część spadku po zmarłej ciotce w 2009 roku mieszkanie z resztą spadkobierców zostało sprzedane , czy miasto może rządać zwrotu bonifikaty od spadkobiorców , które ciotka kupiła
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Proszę o pomoc odziedziczyłam część spadku po zmarłej ciotce w 2009 roku mieszkanie z resztą spadkobierców zostało sprzedane , czy miasto może rządać zwrotu bonifikaty od spadkobiorców , które ciotka kupiła Jak bowiem wskazano w tymże orzeczeniu, obowiązek zwrotu bonifikaty ma jedynie charakter potencjalny i jest obowiązkiem odrębnym od konieczności zapłacenia ceny za lokal? Ponadto w zakresie pojęcia nabywcy w rozumieniu art. 68 Ustawy o gospodarce nieruchomościami mieści się tylko i wyłącznie nabywca pierwotny tj. ten, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa lub samorządem, a wykładnia rozszerzająca, obejmująca również jego spadkobierców jest wykładnią contra legem, wykraczającą znacznie poza ustawę oraz niezgodną z samą intencją ustawodawcy. W mojej ocenie nie ma podstaw do żądania zwrotu bonifikaty od spadkobierców w sytuacji gdy zbyli oni lokal mieszkalny zakupiony z bonifikatą.
    Odpowiedz Cytuj
  • Proszę o pomoc odziedziczyłam część spadku po zmarłej ciotce w 2009 roku mieszkanie z resztą spadkobierców zostało sprzedane , czy miasto może rządać zwrotu bonifikaty od spadkobiorców , które ciotka kupiła Jak bowiem wskazano w tymże orzeczeniu, obowiązek zwrotu bonifikaty ma jedynie charakter potencjalny i jest obowiązkiem odrębnym od konieczności zapłacenia ceny za lokal? Ponadto w zakresie pojęcia nabywcy w rozumieniu art. 68 Ustawy o gospodarce nieruchomościami mieści się tylko i wyłącznie nabywca pierwotny tj. ten, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa lub samorządem, a wykładnia rozszerzająca, obejmująca również jego spadkobierców jest wykładnią contra legem, wykraczającą znacznie poza ustawę oraz niezgodną z samą intencją ustawodawcy. W mojej ocenie nie ma podstaw do żądania zwrotu bonifikaty od spadkobierców w sytuacji gdy zbyli oni lokal mieszkalny zakupiony z bonifikatą. czy do mojej sytuacji też to ma zastosowanie
    Odpowiedz Cytuj
  • Proszę o pomoc odziedziczyłam część spadku po zmarłej ciotce w 2009 roku mieszkanie z resztą spadkobierców zostało sprzedane , czy miasto może rządać zwrotu bonifikaty od spadkobiorców , które ciotka kupiła Jak bowiem wskazano w tymże orzeczeniu, obowiązek zwrotu bonifikaty ma jedynie charakter potencjalny i jest obowiązkiem odrębnym od konieczności zapłacenia ceny za lokal? Ponadto w zakresie pojęcia nabywcy w rozumieniu art. 68 Ustawy o gospodarce nieruchomościami mieści się tylko i wyłącznie nabywca pierwotny tj. ten, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa lub samorządem, a wykładnia rozszerzająca, obejmująca również jego spadkobierców jest wykładnią contra legem, wykraczającą znacznie poza ustawę oraz niezgodną z samą intencją ustawodawcy. W mojej ocenie nie ma podstaw do żądania zwrotu bonifikaty od spadkobierców w sytuacji gdy zbyli oni lokal mieszkalny zakupiony z bonifikatą. czy do mojej sytuacji też to ma zastosowanie
    Odpowiedz Cytuj

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane