Opłata za posiadanie psa

Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić.

Kto płaci za posiadanie psa?

Każdy, kto ma psa i mieszka w gminie, która ustaliła taką opłatę. Np. na stronie internetowej gminy można sprawdzić, czy jest obowiązek płacenia takiej opłaty w danej gminie.

Jeżeli w danej gminie jest opłata za psa (wprowadzona uchwałą rady gminy) – generalnie każdy posiadacz takiego zwierzęcia ma obowiązek zapłacić.


Kto nie musi płacić za posiadanie psa?

Nie trzeba płacić za 1 psa  jeśli ma się:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi się gospodarstwo domowe. 

Jeżeli taka osoba ma więcej psów i spełnia te warunki  zapłaci za drugiego i każdego kolejnego psa.

Nie płaci za 1 lub 2 psy osoba, która płaci podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płaci wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia.

Kiedy trzeba zapłacić opłatę za psa?

Jeśli zatem mieszka się gminie, w której jest ustalona opłata za posiadanie psa, to trzeba płacić zań co roku. O dokładnym terminie decyduje gmina. Obowiązujący termin można znaleźć na stronie internetowej danej gminy.

Ile trzeba zapłacić?

Do 150,93 zł rocznie za jednego psa - tyle wynosi maksymalna opłata w 2023 roku (co roku maksymalne stawki podaje Minister Finansów w obwieszczeniu).

Każda gmina sama ustala wysokość opłaty (w uchwale rady gminy), na przykład zależnie od wielkości i rasy psa, nie może ona tylko przekraczać ww. stawki maksymalnej na dany rok. Dlatego o dokładną kwotę opłaty należy zapytać w swoim urzędzie gminy.

Jak można zapłacić?

Można zapłacić:

  • w kasie gminy,
  • przelewem na jej konto,
  • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1785, ze zm.) - art. 18a i art. 19.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika