Płatność dla małych gospodarstw
RzÄ…d wprowadziÅ‚ uÅ‚atwienie dla rolników, którzy posiadajÄ… maÅ‚e gospodarstwa – o powierzchni do 5 ha – i zÅ‚ożyli wnioski o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci za 2023 rok. Rolnicy Ci mogÄ… skÅ‚adać żądanie przyznania pÅ‚atnoÅ›ci dla maÅ‚ych gospodarstw, która to pÅ‚atność zastÄ…pi wszystkie wnioskowane pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednie (podstawowe wsparcie dochodów, pÅ‚atność redystrybucyjna, pÅ‚atność dla mÅ‚odych rolników, wszystkie pÅ‚atnoÅ›ci zwiÄ…zane z produkcjÄ… oraz pÅ‚atnoÅ›ci w ramach ekoschematów).
PÅ‚atność dla maÅ‚ych gospodarstw zamiast pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich – sprawdź, czy to siÄ™ opÅ‚aca?
Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi równowartość kwoty 225 euro/ha.
Jeżeli rolnik, żądajÄ…cy przyznania pÅ‚atnoÅ›ci dla maÅ‚ych gospodarstw, we wniosku o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci za rok 2023 ubiegaÅ‚ siÄ™ także o przyznanie przejÅ›ciowego wsparcia krajowego (uzupeÅ‚niajÄ…cÄ… pÅ‚atność podstawowÄ… lub pÅ‚atność do tytoniu), pÅ‚atnoÅ›ci ONW, pÅ‚atnoÅ›ci ekologicznej, pÅ‚atnoÅ›ci rolno-Å›rodowiskowo-klimatycznej – wówczas poza pÅ‚atnoÅ›ciÄ… dla maÅ‚ych gospodarstw może otrzymać pieniÄ…dze z tych pÅ‚atnoÅ›ci.
Å»eby skorzystać z takiego rozwiÄ…zania wystarczy zÅ‚ożyć do 31 sierpnia 2023 r. za poÅ›rednictwem Platformy UsÅ‚ug Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oÅ›wiadczenia „Żądanie przyznania pÅ‚atnoÅ›ci dla maÅ‚ych gospodarstw”.
Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji. Takie oświadczenie będzie można złożyć do 31 sierpnia br.
Płatność dla małych gospodarstw - na czym polega?
Zgodnie z art. 147a ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 w 2023 r. rolnikowi może być przyznana pÅ‚atność dla maÅ‚ych gospodarstw, na podstawie zÅ‚ożonego przez rolnika żądania, jeżeli:
- we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia:
- gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD) będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 haoraz
- użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha
- w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera.
Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne płatności bezpośrednie wnioskowane we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Rolnicy żądający płatności dla małych gospodarstw, którzy ubiegali się o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu) otrzymają także te płatności.
Niezależnie od powyższego rolnik otrzyma płatności ONW, płatność ekologiczną, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, o ile wnioskował o te płatności we wniosku złożonym w terminie do dnia 25 lipca 2023 r.
W celu otrzymania pÅ‚atnoÅ›ci dla maÅ‚ych gospodarstw należy w terminie do 31 sierpnia 2023 r. zÅ‚ożyć za poÅ›rednictwem Platformy UsÅ‚ug Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oÅ›wiadczenia „Żądanie przyznania pÅ‚atnoÅ›ci dla maÅ‚ych gospodarstw”, którego wzór znajduje siÄ™ poniżej.
Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw może zostać złożone w terminie do dnia 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Termin złożenia żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw oraz termin jego wycofania nie podlegają przywróceniu.
Wysokość płatności dla małych gospodarstw ustala się jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności na 1 ha wynoszącej równowartość w złotych kwoty 225 euro przeliczonej na złote z zastosowaniem kursu wymiany euro.
Płatność dla małych gospodarstw przyznaje w drodze decyzji kierownik biura powiatowego Agencji właściwy według miejsca zamieszkania albo siedziby rolnika.
Żądanie doręczenia decyzji
Jeżeli decyzja w sprawie przyznania płatności uwzględnia w całości żądanie rolnika, decyzję tę doręcza się jedynie na żądanie strony.
Dniem doręczenia decyzji zgodnej z żądaniem rolnika jest dzień wpływu (uznania) środków finansowych na rachunek bankowy rolnika lub rachunek strony prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Agencja przekazując na rachunek bankowy rolnika lub rachunek strony prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej pomoc przyznaną decyzją, w tytule przelewu umieszcza informację, iż decyzja ta nie zostanie faktycznie doręczona.
Żądanie doręczenia decyzji składa się do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika, w terminie 14 dni od dnia uznania przyznanej pomocy na rachunku bankowym rolnika lub rachunku strony prowadzonym w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Niezależnie od powyższego Agencja informuje, że decyzje w sprawie pÅ‚atnoÅ›ci sÄ… udostÄ™pniane w Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych. Po zalogowaniu do PUE rolnik z menu bocznego w zakÅ‚adce: „Moje sprawy”, wybiera sekcjÄ™: „PÅ‚atnoÅ›ci obszarowe”. W przedmiotowej sekcji rolnik ma dostÄ™p do wszystkich spraw z danych kampanii w których wystÄ™powaÅ‚ z wnioskiem o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci. Po klikniÄ™ciu w znak danej sprawy, rolnik ma dostÄ™p do pism zgormadzonych w trakcie obsÅ‚ugi sprawy przez Biuro Powiatowe, w tym ma dostÄ™p do decyzji w sprawie pÅ‚atnoÅ›ci.
PÅ‚atność dla maÅ‚ych gospodarstw – zasady
W 2023 r. została wprowadzona płatność dla małych gospodarstw, realizowana w ramach płatności bezpośrednich. Zgodnie z przepisami unijnymi zastępuje ona inne rodzaje płatności bezpośrednich.
Co to oznacza w praktyce?
Rolnicy, którzy ubiegają się o płatność dla małych gospodarstw, nie będą mogli otrzymać wsparcia z tytułu innych rodzajów płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów i płatności związanych z produkcją. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha (nie więcej niż 1 125 EUR/rolnika).
Komu przysługuje płatność dla małych gospodarstw?
Płatność przysługuje rolnikom:
-
posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych;
-
którzy już zÅ‚ożyli wnioski o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich na 2023 r. (na podstawie dotychczasowych przepisów) – ale tylko, jeżeli uzyskali ww. pÅ‚atnoÅ›ci w poprzednim roku (lub sÄ… nastÄ™pcami prawnymi takich rolników).
Niemniej jednak rolnicy ubiegający się o tę płatność nadal będą uprawnieni do uzyskania:
-
UzupeÅ‚niajÄ…cej PÅ‚atnoÅ›ci Podstawowej – dodatkowej pÅ‚atnoÅ›ci finansowanej z budżetu krajowego oraz
-
wsparcia w ramach II filaru WPR, np. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ONW, płatności ekologicznych czy płatności zalesieniowych.
Jak uzyskać płatność?
Płatność dla małych gospodarstw będzie przyznana, jeżeli rolnik złoży żądanie (oświadczenie) przyznania tej płatności za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie od 1 do 31 sierpnia 2023 r.
Zmiana w zakresie płatności ekologicznych
W odniesieniu do zmiany w 2023 r. w zakresie płatności ekologicznych (działanie: Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 oraz interwencja: Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027) należy mieć na względzie, że w przypadku ww. działania i interwencji zmienione zostaną zasady przyznawania płatności ekologicznych do upraw paszowych na gruntach ornych oraz do trwałych użytków zielonych: Obniżony zostanie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimalny poziom obsady wymagany przy ubieganiu się o płatności ekologiczne do takich upraw. Oznacza to, że:
-
W przypadku rolników ubiegających się o płatności ekologiczne w ramach działania: Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 będzie to oznaczało możliwość łatwiejszego spełnienia warunku minimalnej obsady oraz otrzymania płatności do większej powierzchni upraw paszowych w ramach już realizowanego zobowiązania.
-
W przypadku rolników ubiegajÄ…cych siÄ™ o pÅ‚atnoÅ›ci ekologiczne w ramach interwencji: Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027 – poza możliwoÅ›ciÄ… Å‚atwiejszego speÅ‚nienia warunku minimalnej obsady dla upraw paszowych i TUZ rolnicy bÄ™dÄ… mieli także możliwość zgÅ‚oszenia do pÅ‚atnoÅ›ci dodatkowych powierzchni w ramach tych upraw w terminie do 31 sierpnia 2023 r.
Zob.:
- Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw
- Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw
- Żądanie doręczenia decyzji_2023
- Instrukcja opisująca szczegółowo sposób złożenia żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw
- Płatność_dla_małych_gospodarstw_2023
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?