Profile rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS
Program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej jest skierowany do osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby bądź urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale mają szansę ją odzyskać. obecnie z tego programu mogą korzystać dodatkowo osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz te, które potrzebują wczesnej rehabilitacji powypadkowej.
Rehabilitacja finansowana przez ZUS to forma prewencji rentowej, przynosząca wymierne efekty. Dzięki niej wiele osób może kontynuować karierę zawodową mimo przebytych urazów lub ciężkich chorób. ZUS stale bada, którym kolejnym grupom ubezpieczonych może zapewnić takie wsparcie. Dlatego sukcesywnie uruchamia poszczególne profile rehabilitacji leczniczej. Od tego roku z rehabilitacji mogą skorzystać także osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto od tego roku osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie bądź w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej?
O skierowanie na rehabilitację leczniczą, finansowaną przez ZUS, mogą poprosić swojego lekarza osoby pracujące zawodowo i ubezpieczone w ZUS. Mają do tego prawo również ci, którzy pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne bądź okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Kiedy można skorzystać z rehabilitacji leczniczej?
Z programu rehabilitacji może skorzystać osoba, kiedy jest zagrożona utratą zdolności do pracy. Musi jednakże istnieć szansa, że ją odzyska po rehabilitacji. Dodatkowo musi spełnić jeden z poniższych warunków:
- jest ubezpieczona w ZUS (pracuje zawodowo),
- pobiera zasiłek chorobowy bądź świadczenie rehabilitacyjne,
- pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Z rehabilitacji można ponadto skorzystać, jeżeli:
- podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie dana osoba przebywa, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
- dana osoba stara się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jak złożyć wniosek o rehabilitację?
Wniosek o rehabilitację leczniczą wypełnia lekarz, u którego leczy się osoba ubezpieczona. Lekarz może w jej imieniu złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS bądź w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza.
Lekarz może też wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek razem z dokumentacją medyczną osoba ubezpieczona może dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, przez pełnomocnika albo pocztą.
Jakie dokumenty należy przygotować?
Trzeba przygotować wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4), który wypełni lekarz, u którego zainteresowany się leczy.
Wniosek ten należy złożyć w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika należy zabierać przygotowaną dokumentację z leczenia.
Lekarz prowadzący leczenie może elektronicznie złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w imieniu zainteresoanego.
Lekarz może wystawić też wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS.
Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitacjÄ™?
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji leczniczej wydaje lekarz orzecznik ZUS:
- po przeprowadzeniu badania bądź
- na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.
Jeśli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, wnioskodawca otrzyma pocztą zawiadomienie o skierowaniu z informacją o terminie oraz miejscu swojej rehabilitacji.
Na jakiej podstawie ZUS rozpatruje wniosek o rehabilitacjÄ™?
Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie informacji od lekarza leczÄ…cego i zgromadzonej dokumentacji medycznej lub/oraz po przeprowadzeniu badania.
Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej jest podstawÄ… do wystawienia „Zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitacjÄ™ leczniczÄ…”.
Jakich schorzeń dotyczy program ZUS?
ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym bądź ambulatoryjnym. System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń:
- narzÄ…du ruchu,
- narzÄ…du ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja po wypadkach),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- narządu głosu,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- ośrodkowego układu nerwowego,
Obecnie na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, tzn. codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń narządu ruchu oraz układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).
Jakie schorzenia można rehabilitować?
Jak wspomniano, zainteresowany może być skierowany na rehabilitację w systemie:
- stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) w przypadku schorzeń:
- narzÄ…du ruchu,
- narzÄ…du ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- narządu głosu,
- ośrodkowego układu nerwowego;
- ambulatoryjnym (codziennie dojeżdżasz na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) w przypadku schorzeń:
- narzÄ…du ruchu,
- układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie.
Warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS
Rehabilitacja lecznicza trwa 24 dni, lecz lekarz w ośrodku może ją wydłużyć bądź skrócić. Osoba skierowana na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi też korzystać z urlopu wypoczynkowego, gdyż lekarz wystawi na ten czas zaświadczenie ZLA (tzw. zwolnienie lekarskie, pot. L4).
Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe oraz medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polsce, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.
Do oÅ›rodka rehabilitacyjnego należy zabrać ze sobÄ… rzeczy i dokumenty wymienione w Zawiadomieniu o skierowaniu na rehabilitacjÄ™ leczniczÄ…. Trzeba poinformować swój OddziaÅ‚ ZUS – jeżeli skierowana osoba nie może jechać na rehabilitacjÄ™ leczniczÄ….
Ile może trwać rehabilitacja lecznicza?
Rehabilitacja trwa 24 dni, lecz ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć bądź skrócić po uprzedniej zgodzie ZUS. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku pensjonariusz otrzyma dokument "Informacja o przebytej rehabilitacji", zawierający najistotniejsze informacje o jej przebiegu oraz stanie zdrowia.
Kto pokrywa koszty rehabilitacji?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa koszty rehabilitacji - tj.: leczenia, zakwaterowania oraz wyżywienia.
ZUS zwraca ponadto koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym uprawniony mieszka, do/z ośrodka rehabilitacyjnego.
Co obejmuje program rehabilitacji leczniczej?
Lekarz w ośrodku rehabilitacyjnym ustali indywidualnie dla uprawnionego zabiegi oraz zajęcia z zakresu:
- fizjoterapii, w tym:
- kinezyterapii, m.in. terapia manualna, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia czynne wolne, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia grupowe itp.,
- fizykoterapii, m.in. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
- masażu, m.in. klasycznego, wibracyjnego itp.;
- oddziaływań psychologicznych, w tym: terapię indywidualną,psychoedukację i treningi relaksacyjne;
- edukacji zdrowotnej w zakresie:
- zasad prawidłowego żywienia,
- czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
- podstawowej wiedzy o chorobie wymagajÄ…cej rehabilitacji,
- czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
- podstawowych informacji o prawach i obowiÄ…zkach pracodawcy i pracownika,
- profilaktyki i leczenia uzależnień.
Gdzie mieszczą się ośrodki rehabilitacyjne?
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.
Zob.:
- lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku (plik pdf 606 kb)
- wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2025 roku (plik pdf 500 kb)
Jak ZUS wybiera ośrodki rehabilitacyjne?
ZUS ogÅ‚asza konkurs ofert w 2 dziennikach o zasiÄ™gu ogólnopolskim. Na stronie ZUS w zakÅ‚adce „Konkursy ofert” publikowane sÄ… szczegółowe informacje dotyczÄ…ce konkursu ofert (np. przedmiot zamówienia oraz wymagania, jakie powinni speÅ‚niać oferenci przystÄ™pujÄ…cy do konkursów ofert i formularze ofert).
Zob. ulotki ZUS:
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - narzÄ…d ruchu (plik pdf 895 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - narzÄ…d ruchu po wypadku (plik pdf 728 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ krążenia (plik pdf 846 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ oddechowy (plik pdf 870 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - psychosomatyka (plik pdf 835 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - nowotwór piersi (plik pdf 838 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd głosu (plik pdf 870 kb)
- Rehabilitacja lecznicza ZUS - ośrodkowy układ nerwowy (plik pdf 457 kb)
Podstawa prawna:
- art. 69 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 497 z późn. zm.) - link do strony zewnętrznej
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (Dz.U. z 2019 r. poz. 277) - plik pdf 136 kb
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?