Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

Zwrot nadwyżki naliczonego podatku od towarów i usług nad należnym
W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika i faktycznego obciążenia tym podatkiem wyłącznie finalnego konsumenta – ostatecznego nabywcy.
Możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym dotyczy, co do zasady, wyłącznie czynnych podatników podatku od towarów i usług.
Żeby uzyskać zwrot podatku, trzeba złożyć deklarację dla podatku od towarów i usług (formularz VAT-7 lub VAT-7K), wykazującą istnienie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Deklarację za okresy miesięczne składa się w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Podatnicy, którzy wybrali metodę kasową bądź kwartalną metodę rozliczeń, powinni składać deklaracje za okresy kwartalne - w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
W niektórych przypadkach do deklaracji należy dołączyć umotywowany wniosek o zwrot podatku od towarów i usług. Składa się go:
- wraz z deklaracją podatkową, jeśli podatnik zwraca się o przyspieszenie zwrotu różnicy podatku z 60 do 25 dni.
- jeśli podatnik dokonuje dostawy towarów bądź świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej w Polsce;
- wraz z deklaracją podatkową, jeżeli podatnik nie wykonał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych;
- wraz z deklaracją podatkową, jeśli podatnik nie wykonał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych i jednocześnie wnosi o skrócenie terminu zwrotu ze 180 do 60 dni.
Wniosek dokonanie zwrotu podatku VAT składa się na formularzu VAT-ZT, a w razie żądania przyspieszenia zwrotu - podatnik wypełnia formularz VAT-ZZ.
Zwrot dokonywany jest na rachunek bankowy albo na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK).
Zamiast zwrotu, kwota nadwyżki może zostać przeniesiona na następny okres rozliczeniowy albo podatnik może wykazać w deklaracji tę kwotę do zwrotu i złożyć wniosek o zaliczenie jej na poczet bieżących bądź przyszłych zobowiązań podatkowych (w tym z tytułu podatków innych niż VAT, jednak - zgodnie z aktualnym orzecznictwem - nie np. podatków lokalnych, jak podatek od nieruchomości).
Ile wynosi podstawowy termin zwrotu podatku od towarów i usług?
Podstawowy termin zwrotu podatku wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji przez podatnika, o ile nie znajdą zastosowania przepisy szczególne.
Jeśli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, to naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin 60-dniowy - do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej bądź postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.
W przypadku wydłużenia terminu, urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.
Poza tym, na umotywowany wniosek podatnika zwrot w terminie 60 dni może również zostać dokonany w przypadku podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonujących sprzedaży opodatkowanej, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów bądź świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju (tj. poza Polskę) i jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku związanego z tymi czynnościami.
Skrócony termin zwrotu
Na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot podatku dokonywany jest w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji naczelnika urzędu celnego oraz zostały przez podatnika zapłacone,
- importu towarów rozliczanego zgodnie odpowiednimi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Termin zwrotu w razie braku czynności opodatkowanych
Jeśli podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonywał czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to kwota podatku naliczonego podlega zwrotowi w terminie 180 dni. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje w takim przypadku zwrotu w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym odpowiednie zabezpieczenie majątkowe.
W jakiej formie można złożyć zabezpieczenie majątkowe?
Zabezpieczenie majątkowe powinno odpowiadać kwocie wnioskowanego przez podatnika zwrotu.
Zabezpieczenie majątkowe dotyczące zwrotu podatku w wysokości nie większej niż wyrażonej w złotych kwocie odpowiadającej równowartości 1.000 euro, może być złożone w formie weksla.
Bez względu na wysokość zwrotu VAT, zabezpieczenie może zostać złożone w formie:
- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
- poręczenia banku;
- weksla z poręczeniem wekslowym banku;
- czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
- papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.
Obserwuj nas na:
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
27.8.2009
Diety krajowe - Sposób rozliczania delegacji służbowych na obszarze kraju - delegacje krajowe
Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie (...)
-
20.12.2018
Lepsze zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości?
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, przygotowany przez ministra inwestycji i rozwoju, reformuje zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Chodzi o dostosowanie (...)
-
19.5.2012
Zasady zwrotu nadpłaty podatku
Właśnie dobiegła końca kampania składania PIT-ów. Wielu podatników dostanie od fiskusa podarunek w postaci zwrotu nadpłaty podatku. Warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują przy dokonywaniu zwrotu (...)
-
18.6.2013
Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?
Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)
-
30.12.2018
Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2019 r.
Nowelizacja zwiększa z 86 l do 100 l limit zużywanego przez rolników oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych, co oznacza większy zwrot kosztów paliwa. Ze zwrotu części podatku akcyzowego (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!