Prawo bankowe: Elektroniczne instrumenty płatnicze - Artykuły

Jak bezpiecznie płacić kartą?

24.7.2023

Płatności elektroniczne, podobnie jak bankowość internetowa na stałe weszły do naszego życia. Korzystamy z nich niemalże codziennie – używamy ich do opłacania zakupów, usług, rachunków, a także do załatwiania różnych spraw urzędowych. Są wygodne, pozwalają (...)

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

26.1.2022

Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty lub metody płatności przyjętej przez strony transakcji. Przeczytaj, (...)

Prawa korzystających z płatności elektronicznych w UE

29.12.2019

Poznaj prawa konsumentów (użytkowników usług płatniczych) wynikające z dyrektywy PSD2 oraz powiązanego prawa Unii Europejskiej. Chodzi o ich uprawnienia przy dokonywaniu płatności w Europie, czyli korzystaniu z usługi finansowej w formie zdalnej.

Nieautoryzowane transakcje płatnicze

8.10.2019

Jeżeli klient zgłosi nieautoryzowaną transakcję, bank powinien niezwłocznie zwrócić mu utracone pieniądze – uważa Rzecznik Finansowy. Chodzi na przykład o przypadki kradzieży pieniędzy z internetowego rachunku bankowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dostawca usług (...)

Fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

19.5.2019

W komunikacie Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzeżono przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich (...)

Elektroniczny instrument płatniczy, instrument pieniądza elektronicznego

9.11.2004

Ustawodawca dla uniknięcia wątpliwości w rozumieniu pojęć „elektroniczny instrument płatniczy” oraz „ instrument pieniądza elektronicznego” sam je definiuje. I tak elektroniczny instrument płatniczy to każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych (...)

Rozliczenia bezgotówkowe

9.11.2004

Dla precyzyjnego określenia czym są rozliczenia bezgotówkowe, należy w pierwszej kolejności nakreślić definicję rozliczeń pieniężnych. Na czym więc polegają rozliczenia pieniężne – ich główna cecha to przemieszczanie zasobów pieniężnych w postaci strumieni (...)

Umowa o kartę płatniczą

9.11.2004

Przez umowę o kartę płatniczą wydawca karty płatniczej zobowiązuje się wobec posiadacza karty płatniczej do rozliczania operacji dokonanych przy użyciu karty płatniczej, a posiadacz zobowiązuje się do zapłaty kwot operacji wraz z należnymi wydawcy kwotami opłat i prowizji lub do spłaty (...)

Umowa o usługi bankowości elektronicznej

9.11.2004

Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji przy użyciu powszechnie stosowanych urządzeń elektronicznych. Cechą charakterystyczną umowy o usługi (...)

Zawarcie i rozwiązanie umowy o elektroniczny instrument płatniczy

9.11.2004

Stronami umowy o elektroniczny instrument płatniczy jest wydawca i posiadacz. Ustawa sama precyzuje kto jest, może być posiadaczem w jej rozumieniu. Posiadacz bowiem to osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika