100 tysięcy złotych za 18 niedozwolonych klauzul

18 niedozwolonych klauzul w umowach o dostęp do Internetu i telewizji kablowej stosowała Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona kara wyniosła ponad 100 tys. złotych.

Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa (MSN) zapewnia lokatorom dostęp do telewizji oraz Internetu - w ten sposób prowadzi działalność gospodarczą, dlatego jest przedsiębiorcą. W stosowanych wzorcach zamieszczała klauzule, które były sprzeczne z prawem. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu 2013 roku. W jego wyniku UOKiK zakwestionował 18 sprzecznych z prawem klauzul.

Zastrzeżenia UOKiK wzbudziło m.in. postanowienie, na podstawie którego operator nie gwarantował przepustowości transmisji danych w sieci Internet. Zdaniem Urzędu, powyższa klauzula jest zbyt ogólna i może powodować, że MSM nie odpowiadałaby za obniżenie prędkości Internetu nawet wtedy, gdy wynikałoby to z jej zaniedbania. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wywiązanie się z zawartej umowy, czyli zapewnienie odpowiedniego dostępu do Internetu. Wyjątkiem są jedynie zdarzenia, za które operator nie ponosi odpowiedzialności, np. warunki atmosferyczne.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu nałożyła na Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową karę 108 030 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.

źródło: http://www.uokik.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: