165 milionów na największe laboratorium badawcze
Rząd dofinansuje najnowocześniejszy na świecie ośrodek badań napędów lotniczych, który powstaje pod Warszawą.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy na projekt „Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych” 165 mln zł. Umowa o finansowaniu programu zostanie podpisana jeszcze dzisiaj.
Budowa kompleksu już się rozpoczęła. Laboratorium powstaje w Zielonce koło Warszawy. Rzecznik resortu Bartosz Loba powiedział dla e-prawnik.pl, że pierwsze prace badawcze rozpoczną się w nim pod koniec 2012 roku.
W ośrodku testowane będą m.in. wielkie turbiny montowane w samolotach typu Airbus A380 czy Boeing 747 (Jumbo Jet). Aparatura komory badawczej byłaby w stanie w ciągu zaledwie sekundy zrobić próżnię w kawalerce o powierzchni 32 metrów kwadratowych. Przepływ powietrza w komorze wyniesie 80 metrów sześciennych na sekundę.
Szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną ośrodka ma być porównywalne ze zużyciem energii przez kilkunastotysięczne miasto.
– Laboratorium może potrzebować nawet 30 Megawatów. Państwo nie będzie jednak obciążone utrzymaniem ośrodka. Cały ciężar finansowania spadnie na inwestorów prywatnych – mówi rzecznik.
Kompleks powstaje w Zielonce koło Warszawy. – Dotychczas funkcjonujące laboratoria tego typu na świecie nie są w stanie sprostać wymaganiom technologicznym nowych typów projektowanych turbin do silników lotniczych – informuje resort.
Inicjatorem projektu jest producent modułów napędów lotniczych Grupa Avio. Uczestniczą w nim również Wojskowe Zakłady Lotnicze, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
Wstępne zainteresowanie skorzystaniem z usług laboratorium wyraziły już firmy General Electric, Snecma oraz Pratt&Whitney.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?