165 milionów na największe laboratorium badawcze

Rząd dofinansuje najnowocześniejszy na świecie ośrodek badań napędów lotniczych, który powstaje pod Warszawą.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy na projekt „Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych” 165 mln zł. Umowa o finansowaniu programu zostanie podpisana jeszcze dzisiaj.

Budowa kompleksu już się rozpoczęła. Laboratorium powstaje w Zielonce koło Warszawy. Rzecznik resortu Bartosz Loba powiedział dla e-prawnik.pl, że pierwsze prace badawcze rozpoczną się w nim pod koniec 2012 roku.

W ośrodku testowane będą m.in. wielkie turbiny montowane w samolotach typu Airbus A380 czy Boeing 747 (Jumbo Jet). Aparatura komory badawczej byłaby w stanie w ciągu zaledwie sekundy zrobić próżnię w kawalerce o powierzchni 32 metrów kwadratowych. Przepływ powietrza w komorze wyniesie 80 metrów sześciennych na sekundę.

Szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną ośrodka ma być porównywalne ze zużyciem energii przez kilkunastotysięczne miasto.

– Laboratorium może potrzebować nawet 30 Megawatów. Państwo nie będzie jednak obciążone utrzymaniem ośrodka. Cały ciężar finansowania spadnie na inwestorów prywatnych – mówi rzecznik.

Kompleks powstaje w Zielonce koło Warszawy. – Dotychczas funkcjonujące laboratoria tego typu na świecie nie są w stanie sprostać wymaganiom technologicznym nowych typów projektowanych turbin do silników lotniczych – informuje resort.

Inicjatorem projektu jest producent modułów napędów lotniczych Grupa Avio. Uczestniczą w nim również Wojskowe Zakłady Lotnicze, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Wstępne zainteresowanie skorzystaniem z usług laboratorium wyraziły już firmy General Electric, Snecma oraz Pratt&Whitney.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.12.2018

  Zwalczanie dopingu w sporcie na wyższym poziomie

  Nowe przepisy mają na celu dostosowanie krajowego systemu antydopingowego do zmieniających się międzynarodowych standardów w zakresie zwalczania dopingu w sporcie.

 • 19.1.2018

  Lepsze badania powietrza

  Celem nowelizacji przepisów środowiskowych jest podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego oraz zwiększenie bezpłatnego i powszechnego dostępu do informacji na temat rozkładu zanieczyszczeń.

 • 30.11.2018

  IP box - czyli nowa preferencja podatkowa dla innowacyjnych

  IP box to rozwiązanie, które ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej. To także sposób na zachęcanie przedsiębiorców do (...)

 • 25.11.2017

  Lepsza diagnoza sytuacji smogowej?

  Celem proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych jest podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego, a także wzmocnienie systemu oceny wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie (...)

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)