Archiwum w kurniku

Inspektor pracy OIP Rzeszów przeprowadziła czynności kontrolne, w firmie świadczącej usługi w zakresie porządkowania i przechowywania dokumentów. Spółka prowadziła działalność m.in. w pomieszczeniach poprzednio wykorzystywanych jako kurnik. Wszyscy pracownicy byli narażeni na działanie szkodliwych czynników biologicznych. Pracodawca nie dokonał oceny ryzyka zawodowego, uwzględniającej m. in. zagrożeń związanych z występowaniem grzybów pleśniowych, owadów, gryzoni, wirusów i bakterii.

Fartuchy używane przez pracowników straciły swoje właściwości użytkowe. Pracownikom nie przydzielono rękawic ochronnych, chroniących przed działaniem szkodliwych czynników biologicznych. Pracodawca nie zapewnił bezpiecznych warunków odkażania, a w razie konieczności niszczenia odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, które uległy skażeniu materiałem biologicznym.

Porady prawne

 W skierowaniach na badania lekarskie pracodawca nie zamieszczał informacji na temat narażenia na działanie czynników szkodliwych oraz pracy na wysokości w związku ze składowaniem zbiorów archiwalnych do 3 m.

W pomieszczeniach spółki, w których występowały czynniki szkodliwe i biologiczne nie prowadzono dezynfekcji oraz nie opracowano żadnych procedur w tym przedmiocie. Pracownikom nie zapewniano również środków odkażających.

 Pomieszczenia zbiorów archiwalnych nie przystosowano do rodzaju składowanego materiału. Nie umieszczono w nim czujników temperatury i wilgotności. Posadzkę stanowił wylany beton, a ściany wymagały odnowienia. Oświetlenie wykonano w sposób prowizoryczny, z narażeniem pracowników na skutki porażenia prądem. Nie przeprowadzono pomiarów rezystancji instalacji elektrycznej oraz nie zachowano prawidłowych odległości do przejścia pomiędzy regałami. Materiały archiwalne składowane były w ciągach komunikacyjnych, zastawiając drogi komunikacyjne i wyjścia ewakuacyjne.

W pomieszczeniu archiwum panował nieład, składowano w nim, w sposób nieuporządkowany, niepotrzebne materiały i dokumenty. Termin legalizacji gaśnic w archiwum upłynął w 2003 r.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektor pracy wydał nakaz zawierający 34 decyzje, w tym 7 opatrzonych rygorem natychmiastowej wykonalności, 17 decyzji ustnych oraz wystąpienie, zawierające 10 wniosków. Osobę winną popełnienia wykroczeń przeciwko prawom pracownika ukarał mandatem karnym.

Inspektor pracy w grudniu ubiegłego roku udał się do siedziby spółki w celu przeprowadzenia rekontroli mającej na celu sprawdzenie realizacji wcześniej wydanych środków prawnych. Stwierdził niewykonanie 24 decyzji nakazowych oraz 8 wniosków wystąpienia. Skierował do pracodawcy upomnienie oraz ukarał grzywną w formie mandatu na kwotę 2000 zł. 

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika