Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

Ministerstwo Sportu i Turystyki ma pomysł, w jaki sposób można ochronić klientów przed upadkami biur podróży. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zmiany w prawie mają zostać wprowadzone.

Wczoraj w Programie 1 Polskiego Radia ministra Joanna Mucha powiedziała, że zamierza przede wszystkim uszczelnić prawo, które obecnie ma wiele luk. Jednym z niedociągnięć, na jakie zwróciła uwagę Mucha jest na przykład to, że młode przedsiębiorstwa płacą mniejsze gwarancje. Dodatkowo, jeśli jakieś biuro przejmuje inne, nie musi płacić gwarancji, za przejętych klientów.

Według ministry takie kruczki prawne ułatwiają nieuczciwym firmom oszukiwanie klientów.

Wśród planów ministerstwa jest także wprowadzenie dodatkowego ubezpieczenia. Jego kosztami obarczeni mieliby być turyści. Kwota 10-40 złotych byłaby dodatkową gwarancją, dla tych którzy po upadku biura podróży mają problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy,

Rok 2012 to czarna seria upadków biur podróży. Od początku sezonu już siedem firm upadło lub poinformowało o niewypłacalności.

Wszystko zaczęło się na początku lipca, kiedy to wniosek o upadłość złożyło biuro Sky Club z Warszawy. Za granicą przebywało wtedy około 4,7 tysiąca klientów biura. Później kłopoty miały także inne duże polskie biura podróży. Następne było Alba Tour z Poznania, które w połowie lipca zawiesiło działalność. Lawina dotknęła także m.in. Africano Travel, Blue Rays i Elektra Travel z Wałbrzycha.

Problemy nie ominęły także tour operatora OLT Express Regional, który już oficjalnie złożył wniosek o upadłość i przestał latać na terenie Polski. Teraz poszkodowani pasażerowie mogą czekać nawet kilka tygodni na zwrot pieniędzy za bilety na odwołane loty.

(PK)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

Jacek

12.8.2012 15:0:50

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

Ale zanim zmienią to jeszcze jesteśmy wystawieni na oszustów na szczęście można sprawdzać biura pod względem kondycji finansowej przed wylotem do Turcji przez verdict biura sprawdziłem i wybrałem dobrze, pozostały miałem wspomnienia i zdjęcia szkoda że urlopy są takie krótkie.

Vit

12.8.2012 0:47:26

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

Za umożliwienie przeprowadzenia bankructwa biur podróży odpowiadają ci, którzy opracowują i zatwierdzają ustawy. Niejednokrotnie osoby zainteresowane nienależnymi zyskami celowo uchwalają lub lobbują ustawy z tzw. kruczkami. Jeżeli nagle zbankrutowało 8 czy 10 biur, oznacza iż zrobiono to celowo. Warto byłoby sprawdzić, kto z opracowujących ustawę jest powiązany z biurami podróży. Dorobiono się olbrzymich pieniędzy, a za błędy płacą obywatele. Należy raz na zawsze skończyć i obciążać posłów, ministrów, premiera, prezydenta za wydanie bubla. Każdy poseł otrzymuje po 28.000 zł. Jeżeli źle wykonał pracę, pieniądze się nie należą. Gwarantuję, że ustawy będą pisane, uchwalane i zatwierdzane wzorowo. Nie będzie potrzebny nawet senat. Administracja państwowa zmniejszy się. Nie potrzeba będzie zatrudniać rodzin, znajomych, koleżków itp...

zapador

11.8.2012 13:50:58

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

Jak zauważyli któregoś razu goście programu EKG w TOK FM, problem leży w nieuctwie i niewiedzy ekonomicznej obywateli. Nikogo nie dziwiły niskie ceny wycieczek czy przelotów w OLT. Ludzie powinni wiedzieć, że dowolna usługa może się charakteryzować trzema przymiotami: szybko, tanio i dobrze, ale na raz tylko dwoma z nich.

damian

8.8.2012 16:15:57

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

mucha ta od stadionu i milionowych nagród za nie wiadomo co, zrobi porządek - śmiechu warte; jak słusznie zauważył poprzednik to są zorganizowane bankrutctwa, zimą jakoś tego problemu nie było zgadnijcie czemu???

Tadeusz

8.8.2012 15:31:23

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

A co to za tytuł "ministra". W Polsce obowiązuje konstytucja i każde ze słow ma swoje znaczenie. Ewentualne rozróżnienie płci w j.polskim robi się za pomocą dodania "pani minister" albo "pan minister". Określenie [towarzyszka, obywatelka] ministra jest pozaprawne i oznacza jakieś zabawy (może żona ministra), podobnie jak większość innych określoń prawnych a wynikających z języka polskiego, któego nie powinny zmieniać jakieś lewaczki bo tak im zaświtało. Takie podejście do języka to ogólniejszy problem odgórnego manipulowania ludźmi za pomocą jednej z technik: przedefiniowywanie znaczeń i podstawianie słów - w sam raz z podręczników tow. stalina o językoznastwie (były takie i były straszne).

Jacky Thinker

8.8.2012 14:48:18

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

To zorganizowane upadki. Trzeba być idiotą aby tego nie dostrzec.

kajja

7.8.2012 9:10:5

Re: Bankructwa biur podróży w Polsce już nie takie straszne? Będą zmiany w prawie

Dla kogo nie straszne dla tego nie straszne. Co można powiedzieć ludziom, którzy przez cały rok zbierali kasę a teraz zostali przeb biuro oszukani i albo nigdzie nie pojechali albo nie mają jak wrócić.

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

  Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed (...)

 • Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?

  W Polsce istnieje około kilka tysięcy biur podróży - od niewielkich agencji, biur oferujących pokoje gościnne czy wczasy rodzinne po wielkie firmy, których sieć sprzedaży obejmuje dziesiątki (...)

 • Co z niedoręczoną przesyłką?

  Nowelizacja wprowadza w Prawie pocztowym właściwe odesłania do ustawy o rzeczach znalezionych, która kompleksowo reguluje zasady postępowania z rzeczami, których właściciela nie można (...)

 • Polskie Domy Drewniane zaczną działać już wkrótce

  Zmiany w Prawie ochrony środowiska przewidują utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), która będzie wspierać budownictwo mieszkaniowe w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego (...)

 • Wakacje bez problemów

  Rozbieżności między ofertą biur podróży a faktycznym standardem usług czy zmiana godzin lotów – takie sygnały wpływają do UOKiK. Przypominamy: w przypadku nieprawidłowości (...)