Będą nowi posłowie i wybory senatorów
W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło piętnastu posłów oraz trzech senatorów – w tym dwóch wicemarszałków Sejmu oraz wicemarszałek Senatu.
Mandaty tragicznie zmarłych posłów obejmą osoby, które nie weszły do Sejmu po wyborach w 2007 roku.
Wygaśnięcie mandatu posła i uzupełnienie składu Sejmu opisuje jeden z rozdziałów ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu.
Zgodnie z art. 179 wspomnianej ustawy w razie wygaśnięcia mandatu posła Marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejnego kandydata z tej samej listy okręgowej, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu. Przy równej liczbie głosów o pierwszeństwie rozstrzyga kolejność umieszczenia kandydata na tej liście okręgowej.
Kandydat nie musi się jednak zgodzić na objecie mandatu. Może on odstąpić miejsce w Sejmie koledze lub koleżance z tej samej listy, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Oświadczenie o ustąpieniu pierwszeństwa powinno być złożone Marszałkowi Sejmu w terminie 7 dni od dnia powiadomienia kandydata o możliwości objęcia mandatu.
Nowi parlamentarzyści będą mogli rozpocząć wypełnianie swoich obowiązków po złożeniu ślubowania. Zaprzysiężenie posłów nastąpi prawdopodobnie podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na dzień 21 kwietnia.
Inne zasady uzupełnienia składu obowiązują w Senacie. Tutaj muszą się odbyć wybory uzupełniające.
Według przepisów ordynacji wyborczej wybory uzupełniające do Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej. W obecnej sytuacji ogłosi je Marszałek Sejmu. Wybór nowych senatorów nie odbędzie się w całym kraju, lecz jedynie w tych okręgach, z których pochodzili tragicznie zmarli senatorowie (katowickim, płockim i krośnieńskim).
Zgodnie z art. 215 ust. 2 ordynacji wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora.
Postanowienie o terminach wyborów do Senatu Państwowa Komisja Wyborcza podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości, na obszarze okręgu wyborczego, w którym wybory mają być przeprowadzone.
Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu, poinformował wczoraj, że uzupełniające wybory do wyższej izby parlamentu powinny się odbyć w czerwcu.
W tragedii pod Smoleńskiem zginęli dwaj wicemarszałkowie Sejmu oraz wicemarszałek Senatu. Funkcjonowanie obu izb nie jest jednak zagrożone, ponieważ obowiązki zmarłych przejmą członkowie konwentu seniorów, którzy pozostali.
Posłowie i senatorowie muszą wybrać po dwóch nowych wicemarszałków, ponieważ w obecnej kadencji funkcję tę powinny pełnić cztery osoby w Sejmie oraz trzy w Senacie. Sposób wyboru określają regulaminy izb.
Do wyboru wicemarszałków izby niższej parlamentu stosuje się przepisy art. 4 ust. 2-5 regulaminu Sejmu.
Zgodnie z regulaminem kandydata na wicemarszałka może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Powołanie wicemarszałka odbywa się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeżeli zgłoszono więcej niż jednego kandydata, a w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, przed kolejnymi turami głosowania usuwa się z listy kandydatów nazwisko tego kandydata, który w poprzedniej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów.
Jeżeli tę samą najmniejszą liczbę głosów uzyskało dwóch lub więcej kandydatów, przed kolejną turą głosowania usuwa się nazwiska tych kandydatów.
W sytuacji, gdy nie dojdzie do dokonania wyboru, wybór wicemarszałka przeprowadza się ponownie.
Do wyboru wicemarszałków Senatu stosuje się natomiast art. 6 ust. 2 regulaminu tej izby. Według przepisów kandydata może zgłosić co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.
Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadza się kolejne tury głosowania z kolejnym wyłączaniem kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów o wyłączeniu decyduje losowanie. Jeżeli w ostatniej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, procedurę wyboru powtarza się – czytamy w regulaminie Senatu.
Lista parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem:
Senat: Krystyna Bochenek (PO) – wicemarszałek, Janina Fetlińska (PiS), Stanisław Zając (PiS).
Sejm: Krzysztof Putra (PiS) – wicemarszałek, Jerzy Szmajdziński (SLD) – wicemarszałek, Leszek Deptuła (PSL), Grzegorz Dolniak (PO), Grażyna Gęsicka (PiS), Przemysław Gosiewski (PiS), Izabela Jaruga-Nowacka (SLD), Sebastian Karpiniuk (PO), Aleksandra Natali-Świat (PiS), Maciej Płażyński – Prezes Stow. „Wspólnota Polska”, Arkadiusz Rybicki (PO), Jolanta Szymanek-Deresz (SLD), Zbigniew Wassermann (PiS), Wiesław Woda (PSL), Edward Wojtas (PSL).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?