Będą odszkodowania za ustawę hazardową?
Ustawa hazardowa jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej - taki wyrok wydał dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Przepisy ustawy, które obowiązują od 1 stycznia 2010 roku, zakładają m.in. stopniową likwidację organizowania gier hazardowych na automatach o niskich wygranych.
Firmy Fortuna, Grand i Forta uznały, że regulacje te są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który z kolei skierował sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Dziś zapadł niekorzystny dla rządu wyrok, w którym stwierdzono, że ustawa o grach hazardowych dotyczy przepisów technicznych. Zgodnie z dyrektywą z dnia 22 czerwca 1998 r., tego typu ustalenia powinny być przekazywane Komisji Europejskiej, ponieważ mają istotny wpływ na właściwości i sprzedaż produktów. Polscy politycy nie dopełnili tego obowiązku.
Zakaz wydawania, przedłużania i zmiany zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych poza kasynami może bezpośrednio wpływać na obrót tymi automatami - podaje w wyroku Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Oznacza to, że firmy, które czują się poszkodowane będą mogły ubiegać się o odszkodowanie. Europejski Trybunał Sprawiedliwości informuje, że decyzja w tym zakresie należy do sądu krajowego.
Anna Herman
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?