Bezpieczeństwo dostaw energii zagrożone. Kto winny?
Budowę nowych sieci oraz renowację istniejących, przestarzałych urządzeń spowalniają biurokratyczne procedury.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła proces restrukturyzacji elektroenergetyki w latach 2005-2008. Przemiany sektora - mimo stwierdzonych nieprawidłowości - oceniono pozytywnie. Obok konsolidacji spółek elektroenergetycznych w czterech grupach kapitałowych, wprowadzenia mechanizmów rynkowych na rynku energii elektrycznej czy rozdzielenia dystrybucji prądu od produkcji i sprzedaży pojawiło się jednak sporo nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w naszym kraju.
Wyniki kontroli ukazały pogarszający się stan techniczny infrastruktury energetycznej. Zły stan sieci, urządzeń wytwarzających prąd i infrastruktury jest wynikiem opieszałości Ministra Gospodarki, który nie przygotował odpowiednich regulacji prawnych, pozwalających m.in. na szybkie remonty oraz budowę nowych sieci energetycznych w Polsce - raportuje NIK.
„Minister Gospodarki nie podjął lub prowadził przewlekle prace legislacyjne zmierzające do usuwania barier rozwojowych oraz liberalizacji rynku. Wpływało to niekorzystnie na bezpieczeństwo dostaw energii, gdyż w wyniku zaniechań lub opóźnień brak było stosownych przepisów ułatwiających przedsiębiorstwom energetycznym inwestycje w infrastrukturę elektroenergetyczną" - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.
Ponadto Minister Gospodarki nie zadbał o pełną realizację założeń polityki energetycznej Polski do 2025 roku. Czego nie zrobiono? Wśród pominiętych aspektów wymieniono tutaj rozbudowę mocy wytwórczych, wdrożenie programu energetyki jądrowej oraz podniesienie efektywności energetycznej. W wyniku „niepodjętych" działań w kontrolowanym okresie nie nastąpił wzrost bezpieczeństwa dostaw energii odbiorcom końcowym.
„Brak rozwiązań legislacyjnych tworzących pozafinansowe instrumenty wsparcia inwestycji w odbudowę i rozwój mocy wytwórczych oraz sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, a także niezrealizowanie istotnych elementów polityki energetycznej stwarzają wzrastające ryzyko niezdolności spółek energetycznych do zapewnienia ciągłości i niezawodności dostaw energii elektrycznej" - podsumowano wyniki kontroli.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?