e-prawnik.pl Porady prawne

Bilet parkingowy za szybą auta. Już niedługo?

19.6.2012

Do tej pory mieszkańcy Łodzi musieli umieszczać bilet parkingowy za szybą samochodu. Ale najnowszy wyrok sądu może położyć kres temu zwyczajowi.

Po zaparkowaniu samochodu kierowca zobowiązany jest do umieszczenia biletu parkingowego w widocznym miejscu.

Temu zwyczajowi sprzeciwił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, miasto może pobierać od swoich mieszkańców opłaty za parkowanie, ale nie może kazać im wstawiać dowodu wpłaty za szybę pojazdu. Uznał to bowiem za przekroczenie uprawnień, na które kierowcy wcale nie muszą się godzić.

Z taką skargą rzecznik zwrócił się w ubiegłym roku do sądu. Dziś przewodniczący łódzkiej rady miejskiej, Tomasz Kacprzak, poinformował media o rozstrzygnięciu sprawy. Otóż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że kierowca nie ma obowiązku stosować się do wspomnianych zaleceń.

Nie zmienia to jednak faktu, że kierowcy za postój i tak będą musieli zapłacić, a dowód na to okazać zarządy drogi. Nie wiadomo jeszcze, jak - przy pominięciu dotychczasowej procedury umieszczania biletu za szybą samochodu - miałoby to wyglądać.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Bilet parkingowy za szybą auta. Już niedługo?

Tadek

20.6.2012 14:33:10

Re: Bilet parkingowy za szybą auta. Już niedługo?

Bilet za szybą jest postawową informacją dla złodziei ile mają czasu na udanej przygotowanie kradzieży. Zamiast biletu wystarczyłoby zapłącić SMSem (również dopłacać gdy parkowanie się przedłuża). Wymagany do tego jest układ o niskim haraczu od takich opłat dla firm telekomunikacyjnych i posiadanie telefoniku przez każego kontrolera opłat parkowania na którym by otrzymywał dane o (ew. wyrywkowej) stanie opłaty za parkownie pojazdu potrzbnej do jego ew. blokady po albo wklepaniu rejstracji albo (lepiej) po przesłaniu zdjęcia tablicy rejestracyjnej co centrum. Mandat wystawiało by centrum a nie kontroler swymi bazgrołami. Itd.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ