BUSINESSEUROPE o możliwościach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Europie
7 maja 2009 r. w Stałym Przedstawicielstwie Bawarii przy UE odbyła się konferencja zorganizowana przez BUSINESSEUROPE w ramach pierwszego Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2009 dotycząca możliwości rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rozszerzonej Europie oraz wskazania korzyści i wyzwań jakie stoją przed nimi w najbliższym czasie. Rozwój przedsiębiorczości w Unii, pomoc dla MŚP w osiągnięciu większych korzyści na europejskim rynku wewnętrznym oraz doświadczenia przedsiębiorców stały się głównymi tematami spotkania. Gościem honorowym był komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu Günter Verheugen, który jest koordynatorem Europejskiego Tygodnia MŚP 2009.
Najważniejszym celem pierwszego Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2009 jest promocja ducha przedsiębiorczości w Europie oraz informowanie przedsiębiorców o możliwościach wsparcia na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym. Przewodniczący Komitetu ds. Przedsiębiorczości i MŚP BUSINESSEUROPE, Arndt Kirchoff otwierając konferencję podkreślił, że bez silnych MŚP, które są szczególnie podatne na wahania koniunktury, nie dojdzie do szybkiej naprawy gospodarczej. Pobudzenie przedsiębiorczości w Europie oraz znalezienie odpowiednich środków umożliwiających MŚP szybszy rozwój oraz możliwości osiągnięcia korzyści na rynku wewnętrznym to działania, które powinny stać się wspólnym celem Komisji Europejskiej, rządów krajowych i przedsiębiorców. MŚP stanowią podstawę wszystkich współczesnych gospodarek europejskich i to głównie dzięki nim gospodarka zawdzięcza swój wzrost. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, restrykcyjna polityka instytucji finansowych w stosunku do MŚP, a co się z tym łączy brak finansowania zewnętrznego, staje się głównym problemem sektora. Rezultatem jest brak możliwości ubiegania się firm o wsparcie Unii Europejskiej w formie grantów, pożyczek, jak również w niektórych przypadkach, w formie zabezpieczeń.
MŚP stanowi ważny sektor zarówno dla wzrostu gospodarczego, jak i wzrostu zatrudnienia w Unii Europejskiej, zatrudniając ponad 75 mln osób. Uczestnicy konferencji apelowali o stworzenie programów szkoleniowych oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy MŚP a uniwersytetami czy instytucjami badawczymi. Dostęp sektora MŚP do instytucji związanych z badaniami naukowymi umożliwi pobudzenie wzrostu gospodarczego i innowacji w Europie.
Obecny na spotkaniu Komisarz Günter Verheugen odpowiadał na pytania przedsiębiorców. Dotyczyły one w pierwszej kolejności protekcjonizmu, który według opinii przedsiębiorców może postawić w złej sytuacji gospodarki wszystkich państw członkowskich UE, a w dłuższej perspektywie może osłabić całą Unię. Innym tematem poruszonym przez przedsiębiorców było promowanie przez Komisję Europejską tzw. czystych technologii, które jak twierdzą przedsiębiorcy nakłada na nich, a szczególnie na małych i średnich przedsiębiorców, zbyt duże obciążenia finansowe. Komisarz Verheugen podkreślił, że mimo swoich kosztów inwestycje w czystą technologię pozwolą na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Odnosząc się do protekcjonizmu Komisarz uspokajał uczestników podkreślając, że protekcjonizm gospodarczy nie jest receptą na kryzys, a Komisja Europejska deklaruje otwartą walkę z wszelkimi jego przejawami.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?