Chcesz internet? Zgłoś to!
Chcesz mieć szybki internet w swoim domu? Oznacz swoją lokalizację na portalu chceinternet.pl. Serwis uruchomiło województwo warmińsko-mazurskie. Każdy mieszkaniec regionu może wskazać operatorom telekomunikacyjnym swoją najbliższą okolicę jako odpowiednie miejsce do podjęcia inwestycji związanej z budową sieci telekomunikacyjnej „ostatniej mili”.
Chceinternet.pl łączy informacje o szukających dostępu do internetu z dostawcami tej usługi tj. przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi. Umożliwia to interaktywna mapa z oznaczonymi miejscami, w których jest zapotrzebowanie na szybki internet.
W ten sposób przedsiębiorcy telekomunikacyjni otrzymują informację, kto i gdzie jest zainteresowany podłączeniem się do sieci. Na podstawie tak zgromadzonych danych mogą podjąć decyzję o budowie sieci telekomunikacyjnej tzw. „ostatniej mili” w danej miejscowości.
Platforma chceinternet.pl powstała w ramach Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur, zgodnie z którym samorządy obniżają bariery ekonomiczne w postaci podatków i opłat dotyczących inwestycji z zakresu infrastruktury „ostatniej mili”.
Dzięki tym inicjatywom operatorzy telekomunikacyjni poznają zapotrzebowanie na internet, dotrą do potencjalnych klientów oraz będą mogli skorzystać ze sprzyjających warunków prowadzenia działalności telekomunikacyjnej w regionie. Inicjatywy te przyczyniać się będą do przyspieszenia realizacji celów Narodowego Planu Szerokopasmowego i Europejskiej Agendy Cyfrowej 2020 w zakresie zapewnienia powszechnego dostępu do internetu szerokopasmowego.
Województwo realizuje również projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo warmińsko-mazurskie, który zakłada wybudowanie ok. 2200 km światłowodów do końca września 2015 roku. Sieć ta będzie podstawą do dalszego rozwoju sieci "ostatniej mili", a więc sieci bezpośrednio zapewniającej dostęp do internetu mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom w regionie.
[Źródło: www.mac.gov.pl]
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?