Chcesz udowodnić, że żyjesz? ZUS pomoże

Zainteresowany będzie mógł teraz dostać w każdym oddziale tzw. poświadczenie życia. Wcześniej były z tym problemy.

Taki dokument jest niezbędny emerytom, którzy pobierają zagraniczne świadczenia. Jak emeryt nie udowodni, że żyje, pożegna się z pieniędzmi.

Unijne państwa średnio co dwa lata wysyłają Polakom formularz do wypełnienia przez polskie władze. Emeryci z formularzami szli do ZUS. Zakład jednak odpowiadał często, że nie może pomóc i poświadczenia nie wydawał.

Na problem zareagował resort pracy i polityki społecznej. Wiceminister pracy Marek Bucior wysłał pismo do prezesa ZUS z nakazem, aby wszystkie jednostki organizacyjne ZUS bezwzględnie poświadczały pozostawanie świadczeniobiorcy zagranicznego przy życiu.

- Poświadczenia te powinny być na formularzach wystawionych przez zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe, bez względu na to, w jakim języku są sformułowane – stwierdził Marek Bucior.

Wiceminister wyjaśnił, że wykonywanie tych czynności nie wynika z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, tylko z konieczności harmonijnej współpracy przy realizacji dwustronnych i wielostronnych umów o zabezpieczeniu społecznym.

- Z tego względu wykonywanie tego oczywistego obowiązku przez ZUS nie wymaga zmiany przepisów o emeryturach i rentach z FUS – zaznaczył Bucior.

W odpowiedzi ZUS poinformował, że poświadczenia będą wydawane w każdym oddziale.

Do jego uzyskania niezbędna jest osobista wizyta świadczeniobiorcy w placówce ZUS. Tu pracownicy Zakładu poproszą osobę zainteresowaną o okazanie dokumentu tożsamości. Po potwierdzeniu tożsamości oraz sprawdzeniu zgodności danych osobowych zawartych w formularzu, poświadczenie życia zostanie opatrzone podpisem, pieczęcią oraz datą.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Jacek

1.10.2011 20:5:36

Re: Chcesz udowodnić, że żyjesz? ZUS pomoże

No jak zwykle połowiczne rozwiązanie. A co z osobami starszymi, które nie mogą chodzić???? Konieczne jest osobiste stawiennictwo.To tylko w Polsce


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: