Co to jest stalking? Policja i NASK wyjaśniają i ruszają z akcją

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, NASK i Policją ruszają z akcją informacyjną przypominającą o problemie stalkingu w sieci. Chcą promować takie korzystanie z sieci, które nie szkodzi innym osobom. Policja zapowiada też skuteczniejszą walkę z przestępstwami popełnianymi w internecie.

- Stalking określany jest jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, również za pomocą internetu i nowych technologii. Przejawia się m.in. jako powtarzające się nękanie, nagabywanie za pomocą niechcianych SMS-ów lub e-maili albo głuchych bądź obraźliwych telefonów - wyjaśnia MSW w specjalnym komunikacie.

Porady prawne

Jak dodaje, według kodeksu karnego stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Odpowiedzialność stalkera wrasta, jeśli w wyniku jego uporczywych działań pokrzywdzony targnie się na swoje życie. Wtedy może mu grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

- W 2014 roku policja odnotowała ponad 3 tys. przestępstw związanych ze stalkingiem - przypomina resort

Program CyberPol ochroni internautów

16 lipca trzy instytucje: MSW, NASK i Policja podpisały porozumienie w ramach programu CyberPol.

- Jego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zwalczania cyberprzestępczości oraz podnoszenia poziomu świadomości osób korzystających z sieci - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Jak dodano, w ramach programu zorganizowane zostaną specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika