Czy będzie elektrownia jądrowa w Polsce?

W związku z publikacją dziennika „Polska" Ministerstwo Gospodarki informuje, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Ministerstwo Gospodarki nie ma gotowego planu takiej inwestycji i nie podjęło również decyzji odnośnie ewentualnej lokalizacji. Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem Polityki energetycznej Polski do 2030 r., w tym możliwości przyszłego wykorzystania technologii jądrowej.

Podstawowym celem Polityki będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i konkurencyjności gospodarki, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Szybko rosnące ceny nośników energii oraz wyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska zmuszają do poszukiwania nowych metod wytwarzania energii.

Porady prawne

Do perspektywicznych działań, z punktu widzenia polskiej energetyki opartej w przeważającej części na węglu, należy zaliczyć przede wszystkim inwestycje w obszarze „czystego węgla", rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz technologii jądrowej.

Ewentualna budowa elektrowni atomowej musi być poprzedzona decyzją rządu o wdrożeniu całego programu energetyki jądrowej, uwzględniającą techniczne możliwości kraju jak i uwarunkowania społeczne.

Podjęcie takiej decyzji wymaga przeprowadzenie otwartej, rzetelnej i szerokiej debaty publicznej. Konieczne są także analizy korzyści i zagrożeń, jakie związane są z rozwojem tej gałęzi energetyki.

Dziś jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że elektrownia jądrowa w Polsce powstanie lub nie. Brak jest bowiem podstaw merytorycznych do takiej decyzji. Dotychczas nie zostały jeszcze podjęte wiążące rozstrzygnięcia odnośnie przyszłego koszyka energetycznego Polski, jak i programu energetyki jądrowej.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika