Decyzja UOKiK. Producenci styropianu nie naruszyli prawa

Działania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu nie naruszają konkurencji. Urząd zakończył postępowanie wyjaśniające, w którym przeanalizował programy kontroli jakości styropianu wprowadzone przez PSPS.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie praktyk Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu zostało wszczęte 22 grudnia 2014 r. UOKiK przeanalizował, czy wprowadzone przez PSPS (Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” oraz Program Rzetelny Dystrybutor Styropianu) programy kontroli jakości styropianu mogły naruszać konkurencję. Jedną z badanych kwestii było sprawdzenie, czy PSPS wprowadzając własne normy jakości produktu, jednocześnie wywierał presję na producentów, aby nie wprowadzali do obrotu produktów niezgodnych z tą normą, pomimo spełniania przez nich wymagań przewidzianych przez przepisy prawa.

Porady prawne

Postępowanie wykazało, że brak jest podstaw do podjęcia dalszych działań przez Urząd w tej sprawie. Programy nie miały bowiem negatywnego wpływu na konkurencję. Pierwszy z nich, który miał na celu zbadanie, czy oznakowanie produktu odpowiada jego parametrom, nie dyskryminował żadnego z producentów. Działanie PSPS miało natomiast pozytywne efekty dla odbiorców styropianu, w tym konsumentów, ponieważ mogło przyczynić się do wyeliminowania z rynku oznakowań wprowadzających w błąd. Drugi z programów nie został wprowadzony w życie, stąd jego analiza przez UOKiK była bezcelowa.

Dlatego 4 maja 2015 r. Urząd zamknął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Postępowanie wyjaśniające wszczyna się z urzędu w celu wstępnego zbadania zjawisk rynkowych, które mogą, ale nie muszą prowadzić do naruszenia ustawy. Postępowanie to prowadzi się „w sprawie”, a nie „przeciwko”, tzn. nie jest skierowane przeciwko konkretnym przedsiębiorcom, a jedynie ma na celu zbadanie mechanizmów działających na określonym rynku.

Źródło: UOKiK


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika