Dofinansowanie dla budujących dom. Nawet 40 tysięcy złotych

NFOŚiGW opracował projekt ogólnopolskiego programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Jego celem jest wsparcie Polaków w budowie lub zakupie domów i mieszkań energooszczędnych, czyli ciepłych, tańszych w eksploatacji, a przy tym z mniejszą emisją dwutlenku węgla. 40 tysięcy złotych mogą dostać osoby budujące dom i 15 tysięcy złotych te, które kupią nowe mieszkanie spełniające określone warunki.

Z programu będą mogły skorzystać zarówno osoby, które budują samodzielnie, jak i te, które kupują dom lub mieszkanie od dewelopera. Wysokość dopłaty ma być uzależniona od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową potrzebną do jego ogrzewania, a nie od jego powierzchni.
Porady prawne
W zależności od wysokości tego współczynnika szacuje się, że dotacja wyniesie od 20 tysięcy złotych do 40 tysięcy złotych brutto dla domów jednorodzinnych oraz od 10 tysięcy złotych do 15 tysięcy złotych brutto dla mieszkań. Użytkownicy takich budynków zyskają podwójnie - także w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Program będzie obsługiwany za pośrednictwem banków partnerskich wyłonionych w naborze przeprowadzonym przez NFOŚiGW. Planowany budżet na jego realizację to około 300 mln zł. Z programu będzie można skorzystać w latach 2013 - 2018 lub do wyczerpania środków.

NFOŚiGW szacuje, że w wyniku realizacji programu uda się wybudować około 16 tysięcy domów i mieszkań o wysokim standardzie energetycznym oraz ograniczyć emisję CO2 o około 50 000 ton rocznie.

- Energooszczędność się opłaca. Planujemy dać budującym nowe domy czy mieszkania w ekologicznym standardzie, bezpośrednią pomoc finansową związaną z ich kredytem. Jednocześnie wyprzedzamy rzeczywistość, chcemy pomóc upowszechnić standardy energooszczędności zanim staną się one wymagane prawem w kolejnej dekadzie. To oferta dla ekoliderów, którzy myślą o przyszłości. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych to realne wsparcie dla Polaków w osiągnięciu ich marzenia o własnym domu, który będzie przy tym efektywny energetycznie oraz ekologiczny - podsumowuje projekt minister Marcin Korolec.

Szczegóły programu mają być znane pod koniec roku. Obecnie projekt jest bowiem poddawany szerokim konsultacjom w ramach Forum Energia - Efekt - Środowisko.

RO


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sewerer 2014-06-10 23:37:45

    Znowu dofinansowuja banki zamiast inwestorow. W kredytach "Rodzina na swoim" mozna bylo znalezc lepsze oferty komercyjne w jednych bankach, niz te z doplata panstwa do odsetek, w innych. To paranoja. Podobnie jest z kolektorami slonecznymi; konsumentem tych dotacji jest bardziej bank jako posrednik, niz obywatel.

  • wredny rynek 2014-05-22 21:57:26

    Jak zwykle w e=prawnik artykuł bez autora. Resztę wezmą banki - a dla budujących bez kredytu = wielkie Gów,,,, bo oni nie dadzą zarobić RAKOWI toczącemu gospodarkę zwanym BANK

  • dana 2014-05-21 22:50:51

    to prawda

  • Marcin 2014-05-21 20:07:09

    Dobrze policzone a resztę jak zwykle zgarną cwaniaczki i złodzieje.........

  • jan.gor 2014-05-21 20:02:14

    Znowu pachnie to wyłącznie wsparciem wybranej grupy dzieci ważnych osobistości na urzędach państwowych.

  • jan 2014-05-21 16:51:12

    optymistycznie licząc 16 tys. domów x 40 tys. zł = 64 mln.zł , a kto bierze 236 mln z 300 mln przeznaczonych na ten program ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika