European Business Summit 2009 o planach naprawy kryzysu gospodarczego

26-27 marca 2009 r. w odbył się w Brukseli European Business Summit (EBS), międzynarodowy kongres poświęcony dyskusji na temat skutków światowego kryzysu gospodarczego oraz możliwości rozwiązań i dalszych działań na różnych poziomach rozwoju gospodarczo-społecznego. 

Europejski przemysł wyraził swoje wsparcie dla głównej myśli tegorocznego kongresu „Dare and Care: sustaining Europe`s ambitions Financing, Staffing, Greening". Organizatorami kongresu są Federacja Belgijskich Przedsiębiorców (FEB) i BUSINESSEUROPE, organizacje te otrzymały wsparcie Komisji Europejskiej oraz prezydencji czeskiej w UE.

Tegoroczny EBS był już siódmą edycją tego ważnego spotkania przedsiębiorców i decydentów europejskich. W ciągu dwóch dni w ponad 15 warsztatach uczestniczyło blisko 2000 osób, przysłuchując się wystąpieniom 100 panelistów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych, Indii, Ameryki Południowej i Rosji, oraz Komisarze, m.in.: Andris Piebals, Meglena Kuneva, Vladimir Spidla, Janez Potocnik oraz Gunter Verheugen. Wśród polskich przedstawicieli znalazła się Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Kudrycka. W sesji zamykającej pierwszy dzień kongresu uczestniczył Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, Prezydent BUSINESSEUROPE Ernest-Antoine Seilliere, a gościem honorowym był Prezydent Turcji Abdullah Gul.

W ramach EBS odbyły się panelowe dyskusje z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli rządów krajów UE, odpowiedzialnych za takie kwestie jak finanse, protekcjonizm, kształcenie ustawiczne, MŚP, zatrudnienie, czyste technologie, zmiany klimatyczne czy energia. W swoich prezentacjach wskazali na sukcesy i wyzwania, które uważają za kluczowe w trakcie realizacji działań mających na celu pokonanie obecnego kryzysu gospodarczego.
Europa, aby stać się bardziej konkurencyjna i przedsiębiorcza musi inwestować w badania i rozwój technologii, które przyczyniają się do utrzymania zrównoważonego rozwoju i zwiększenia wartości rynkowej produktów i procesów. Kolejne istotne cele to przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz zwiększenie wzrostu i zatrudnienia we wszystkich państwach członkowskich UE.

Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans, Vladimir Spidla powiedział, iż najważniejszym celem Komisji jest ograniczenie wpływu kryzysu na rzeczywistą gospodarkę i zatrudnienie oraz przygotowanie przedsiębiorstw i pracowników do działań naprawczych.

Porady prawne
Szkolenia umożliwiające zachowanie pracy oraz pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia to fundamentalne elementy, na których obecnie koncentruje się Komisja. Rozmowy z uczestnikami kongresu skupiały się głównie na propozycjach poszukiwania środków zwiększających wzrost gospodarczy i zatrudnienie, wspieranie przedsiębiorstw i pracowników oraz zwiększenie elastyczności rynku pracy.
Wiele uwagi poświecono obecnemu kryzysowi gospodarczemu i próbom złagodzenia jego skutków. Komisja Europejska zmierza do wdrożenia europejskiego planu naprawy gospodarczej i wskazała potrzebę dalszych działań na poziomie UE. Komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu Gunter Verheugen powiedział, że plan naprawy gospodarczej umożliwia zachowanie dotychczasowych i stworzenie nowych miejsc pracy oraz zmaksymalizowanie zdolności gospodarki europejskiej do przetrwania recesji.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z wprowadzaniem eko-innowacyjnych technologii, problem zmian klimatycznych w tym szczególnie sprawa zbliżającego się szczytu klimatycznego w Kopenhadze (COP 15) oraz bezpieczeństwo energetyczne. Zrównoważona polityka energetyczna UE powinna opierać się przede wszystkim na bezpieczeństwie energetycznym oraz powinna cechować się troską o ochronę środowiska naturalnego, zarówno na etapie wytwarzania energii, jak i jej użytkowania.

Udział w EBS stał się okazją nawiązania kontaktów biznesowych z przedsiębiorcami z całej Unii Europejskiej. To również możliwość dyskusji z politykami od których zależy dalszy rozwój Unii Europejskiej i tworzenie w niej warunków sprzyjających przedsiębiorcom.

Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję EBS. W przyszłym roku EBS wyjątkowo odbędzie się na początku czerwca i będzie wydarzeniem inaugurującym serię konferencji towarzyszących belgijskiej prezydencji w Unii Europejskiej. W imieniu organizatorów i PKPP Lewiatan już dziś serdecznie zapraszamy do Brukseli!

Informacje na temat European Business Summit oraz wszystkie wygłoszone prezentacje dostępne są pod adresem: http://www.ebsummit.eu/ 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika