Europejska polityka spójności jako czynnik wzrostu i wyrównywania różnic rozwojowych
- Co 3 złotówka z inwestycji publicznych w Polsce jest stymulowana pieniędzmi europejskimi - to bardzo ważny zastrzyk środków dla gospodarki - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej towarzyszącej wydarzeniu „Europejska polityka spójności jako czynnik wzrostu i wyrównywania różnic rozwojowych". - Wykorzystaliśmy już 90 proc. środków przyznanych Polsce na lata 2004-2006 - dodała minister.
- W europejskiej polityce spójności niezwykle istotne jest, jak każde wydane euro wpływa na rozwój i konkurencyjność kraju oraz tworzenie nowych miejsc pracy - powiedziała Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej. Komisarz przypomniała również, że w porównaniu z latami 2004-2006, w obecnym okresie programowania nastąpiła jakościowa zmiana. Wcześniej koncentrowaliśmy się na finansowaniu najpotrzebniejszych inwestycji, głównie infrastrukturalnych i środowiskowych. Teraz chodzi nam przede wszystkim o konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki.
- Dotychczasowe wykorzystanie przez Polskę funduszy unijnych można śmiało nazwać „Success story". Jest to niewątpliwie powód do dumy. Do tej pory Polska nie utraciła ani jednego euro - powiedziała komisarz. Podkreśliła również, że nauczyliśmy się wykorzystywać szansę, jaką daje nam europejska polityka spójności.
Polska, jako jeden z nielicznych krajów europejskich, w latach 2007-2013 zdecydowała się na zainwestowanie ponad 2 mld euro w efektywność energetyczną i energię odnawialną. Danuta Hübner dodała ponadto, że jest to najwyższa suma na tle innych krajów członkowskich, jaką w ramach polityki spójności przekazano na rozwój tych dziedzin.
- Nowa perspektywa niesie za sobą wiele wyzwań, warto zatem pilnować jakości administracji zarządzającej funduszami europejskimi - dodała komisarz.
- W Parlamencie Europejskim toczy się debata na temat przyszłości polityki spójności po 2013 roku. Dlatego niezwykle istotne jest pokazywanie dobrych efektów tej polityki w poprzednim okresie - powiedział Jan Olbrycht, poseł PE. Nieprawdziwe są zatem stereotypy, że nowe kraje członkowskie nie radzą sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy.
Zdaniem minister Elżbiety Bieńkowskiej obecnie trzeba się bardziej skupić na efektach i konkretnych rezultatach zainwestowanych w Polsce unijnych środków, a nie tylko na tym ile udało nam się wydać. Nie ma bowiem ma żadnego zagrożenia utraty funduszy europejskich
***
W dniach 17-18 lipca 2008 r. w Warszawie odbyła się konferencja: „Europejska polityka spójności jako czynnik wzrostu i wyrównywania różnic rozwojowych". Konferencja zorganizowana była przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego W trakcie spotkania zaprezentowano raport oceniający postępy Polski w zakresie spójności z Unią Europejską w wymiarze społeczno-ekonomicznym, terytorialnym i instytucjonalnym. Przedstawiony został również wpływ funduszy unijnych na rozwój Polski w latach 2004-2007.
Zob.: Europejska polityka spójności jako czynnik wzrostu i wyrównywania różnic rozwojowych
Pobierz pliki:
Ocena postępów Polski w konwergencji z krajami UE oraz wpływ funduszy unijnych na gospodarkę w latach 2004-2007
Wpływ funduszy unijnych na rozwój Polski 2004-2007
Źróło: www.mrr.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?